Gmina Lubrza

Lubrza to znana w kraju miejscowość letniskowa. Znajdziemy tu wiele z interesujących i ciekawych miejsc. Szczególnie polecana do zwiedzenia jest podziemna trasa turystyczna poprowadzona w najbardziej rozbudowanym odcinku linii obronnej Łuku Odry - Warty zwany MRU. Położona wśród jezior Lubrza jest wymarzonym miejscem na aktywne spędzanie wolnego czasu.

           Płetwonurkowie skorzystają tu na pewno z głębokich i czystych wód jeziora Lubię (do 35 m  głębokości). Można też pływać kajakami i uczestniczyć w spływach jeziorami Lubię, Goszcza, Lubrza i dalej rzeką Paklicą przez jezioro Paklicko Wielkie do klasztoru Paradyż w Gościkowie. Cykliści mają tu wyznaczoną i opisaną trasę rowerową Szlak Nenufarów dookoła lubrzańskich jezior. Także wędkarze znajdą tu wiele ciekawych i rybnych miejsc do wędkowania. Amatorom grzybobrania polecamy okoliczne lasy o bujnym poszyciu leśnym, z występującymi w nim licznymi gatunkami grzybów od prawdziwków do wielu innych, jak kurki, podgrzybki, rydze.

           W Boryszynie, na północ od Lubrzy, w odrestaurowanym dworku mieści się pracownia krakowskiego wydawnictwa Donjon, znanego w kraju i za granicą z opracowań i opisów fortyfikacji obronnych z  terenu Europy. Właściciele zabudowań posiadają wiele ciekawych informacji o przebiegającej obok linii umocnień OWB (dysponują także ciekawymi materiałami archiwalnymi).

          Na południowy wschód od wsi Nowa Wioska leży rezerwat przyrody Pniewski Ług z zachowaną roślinnością bagienną. Obok rezerwatu jest ładny malowniczy teren, którego małe pagórki i doliny przypominają krajobraz okolic pogórza. Władze gminny Lubrza od kilku lat wznowiły prowadzenie, zawieszonej przez ostatnie lata, znanej w kraju imprezy plenerowej Noc Nenufarów, na którą zapraszają w lipcu. Zwieńczeniem pokazów i inscenizacji prezentowanych na tafli jeziora jest piękny pokaz ogni sztucznych na tle jeziora Goszcza. Imprezę wzbogaca koncert znanej gwiazdy polskiej muzyki popularnej.