Gmina Zbąszynek

Część wschodnia powiatu jest pozbawione zbiorników wodnych i jezior. W większości to tereny rolnicze z bardzo dobrymi gospodarstwami rolnymi, wiele z nich zaprasza do wypoczynku
w swoich zagrodach agroturystycznych. W odwiedzanych miejscowościach zobaczymy i zwiedzimy dobrze zachowane dwory i pałace oraz zabytki architektury sakralnej, wśród nich najcenniejszy zabytkowy kościół w Chlastawie. Jest to drewniana budowla z przepięknym wnętrzem.

           Natomiast w pobliskim Kosieczynie zobaczymy drewniany kościół z 1405 r. Obok tej miejscowości na jej polach w latach dwudziestych XX w. powstało najmłodsze miasto na Ziemi Lubuskiej – Zbąszynek. Miasto posiada wszystkie budowle publiczne potrzebne mieszkańcom. Ciekawa jest zabudowa z  budynkiem szkoły i z małymi parterowymi domami, obok których  w centrum miejscowości ustawiona jest zabytkowa lokomotywa.

          Zbąszynek wraz z sześcioma innymi gminami należy do zawiązanego w 1997 roku Stowarzyszenia Gmin Regionu Kozła. Symbol regionu – ludowy instrument muzyczny o nazwie kozioł jest wciąż używany w lokalnej kapeli.

          Gminę Zbąszynek charakteryzuje duża lesistość i czyste środowisko naturalne. Jednym  z najciekawszych miejsc tej okolicy jest rezerwat przyrody Kręcki Łęg. Z tej miejscowości możemy wyruszyć w kierunku średniowiecznego grodziska (częściowo oznakowaną trasą), które w wyniku prac melioracyjnych podzielono na dwie części, z których jedna jest w gminie Szczaniec a druga  w gminie Zbąszynek.

          Wędrując po gminie Zbąszynek nie możemy ominąć wsi Dąbrówka Wlkp. gdzie w centrum, nad dużym stawem stoi pałac - miejsce, w którym spotkają się i występują członkowie zespołu folklorystycznego mającego w swym repertuarze stare pieśni i piosenki z zachodniej Wielkopolski.
Tu także możemy zobaczyć regionalne pamiątki zgromadzone w sali tradycji.