GMINA ŁAGÓW

Łagów, niegdyś miasto, obecnie znana w kraju i daleko poza granicami miejscowość letniskowa o bardzo dobrych warunkach klimatycznych. Rozlegle tereny leśne, czyste powietrze korzystnie wpływają na zdrowie. Centrum miejscowości nie zatraciło cech średniowiecznego grodu obronnego. Jak przed wiekami, do starego centrum wkraczamy przez zabytkowe bramy obronne. Za nimi widzimy wysoko wznoszące się mury zamku joanitów i przylegający do nich zabytkowy budynek, obok mały kościół, trochę dalej park zamkowy nad brzegiem Jeziora Trześniowskiego.

           Łagów i jego okolice - to prawdziwa perła Powiatu Świebodzińskiego. Okolice tego grodu najlepiej zwiedzać na rowerze, pieszo, bądź pływając łodzią po jeziorze. Warto też poznać podwodny świat jezior łagowskich, w tym podwodnego urwiska w najgłębszym jeziorze na Ziemi Lubuskiej (umożliwią to prywatne szkoły nurkowania). Okolice Łagowa to malowniczy teren Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Brzegi jezior wznoszą się na wysokość kilkudziesięciu metrów, są pocięte rozległymi i licznymi jarami, wcięciami erozyjnymi i porośnięte lasami bukowymi. Tutaj jest najwyższe wzniesienie Ziemi Lubuskiej - Góra Bukowiec. Tuż obok niej jest rezerwat przyrody Buczyny Łagowskie.

           Baza hotelowa jest zróżnicowana, poczynając od prywatnych pensjonatów, a kończąc na hotelach o wysokim standardzie. Turysta ceniący wypoczynek w bliskim kontakcie z przyrodą może wybrać nocleg w kwaterach prywatnych lub też na polu campingowych. W okresie letnim w tej miejscowości czynnych jest wiele restauracji i punktów gastronomicznych, w których można zjeść smaczną rybę z łagowskich jezior. Jednym z licznie odwiedzanych miejsc jest Zamek Joanitów, z wieży którego można zobaczyć okolicę i panoramę Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Ponadto zachęcamy od spaceru po parku zamkowym i dalej ścieżką przy brzegu jeziora od grodziska na Sokolej Górze. Innym miejscem polecanym na spacer jest na punkt widokowy na secesyjnym moście kolejowym, z którego udajemy się w kierunku promenady biegnącej wschodnią stroną jeziora Trześniowskiego. Na przeciwległym brzegu widzimy historyczną zabudowę miejscowości - zamek, kościół, bramę obronną ładnie prezentującą się na tle zieleni drzew i w lustrzanym odbiciu tafli jeziora.

           Miejscowością powiązaną z Łagowem jest nieco oddalona letniskowa wieś Kosobudz.  Położona w leśnej głuszy, nad bardzo czystymi jeziorami. W jednym z nich ma źródła strumień Konotop, dopływ rzeki Pliszki, ostatniej i jedynej rzeki o dzikim charakterze, płynącej tak blisko wielkiej aglomeracji Berlina.

           Łagów znany jest w kraju i za granicą też z Lubuskiego Lata Filmowego, obecnie przeglądu filmów polskich i europejskich. Na początku lat siedemdziesiątych właśnie tu odbywały się pierwsze festiwale filmów polskich, przeniesione po kilku latach do Gdyni.

 Łagów i okolice

 Żelechów – w XVII w. znaleźli tu schronienie wydaleni z Polski arianie. Mieszkał tu i zmarł Jonasz Szlichtyng (1592 – 1661) – pisarz i ideolog braci polskich. Kościół szachulcowy z 1648 r. z drewnianą wieżą; neorenesansowy pałac z 2 poł. XIX w.;

 Jemiołów – skansen sprzętu rolniczego: pługi, brony, śrutowniki oraz wiele drobnego sprzętu rolniczego; kościół o ciekawym wystroju wnętrz i ołtarzem datowanym na rok 1730; zabytkowa wieża ciśnień, obiekt unikatowy, bardzo rzadko spotykany na wsiach.

 Toporów – neoklasycystyczny pałac myśliwski z 1884r. wraz z otaczającymi go zabudowaniami; kościół; przy kościele kaplica – w której znajduje się grobowiec właścicieli Toporowa.

 Poźrzadło – kościół pw. Zwiastowania NMP, szachulcowy z 1760-1766 z drewnianą wieżą nz 1859 roku – obecnie świątynia ekumeniczna, odbywają się tu msze obrządku prawosławnego i rzymsko – katolickiego. Naprzeciw kościoła dawna plebania z 1818r., szachulcowa, nakryta dachem naczółkowym; obecnie mieści Dom Sztuki z antykwariatem i pokoje gościnne.

 Sieniawa – kopalnia węgla brunatnego i miniskansen maszyn górniczych; kościół neoromański  z końca XIXw., a przy kościele drewniana wieża będąca pozostałością wcześniejszego obiektu.

 Zamęt – malowniczy zakątek usytuowany nad rzeką Pliszką wraz ze stopniem wodnym po zniszczonej elektrowni; powyżej znajduje się pałacyk wraz z ciekawą prywatną kolekcją rzeźb wykonanych  z korzeni drzew.

 Kosobudki – zlokalizowane nad rzeką Pliszką, jest to miejsce rozpoczęcia wielu spływów kajakowych.

 Niedźwiedź – tu znajduje się piękny, drewniany kościół, kiedyś protestancki zbór, a obecny kształt budowli pochodzi z czasów przebudowy, jaką dokonano w 1930r.

 Łagówek – kościół szachulcowy (mur pruski) z 1717r., nad kościołem ciekawa drewniana wieżyczka nakryta blaszanym dachem.