POWIAT ŚWIEBODZIŃSKI

             Powiat Świebodziński leży w środkowo-zachodniej części województwa lubuskiego, graniczy z powiatami: sulęcińskim, nowotomyskim, krośnieńskim, zielonogórskim i międzyrzeckim. W skład powiatu wchodzą dwie gminy miejsko-wiejskie - Świebodzin i Zbąszynek oraz cztery gminy wiejskie - Lubrza, Łagów, Skąpe i Szczaniec.

            Wielki walor turystyczny powiatu stanowią dwa znane parki krajobrazowe - Łagowski i Gryżyński, które w połączeniu z ośmioma istniejącymi także na terenie powiatu rezerwatami przyrody tworzą niezwykle atrakcyjne miejsce na wypoczynek i aktywną turystykę.

            Występujące tu jeziora, z których największe to: Trześniowskie, Łagowskie, Niesłysz, Paklicko Wielkie, Goszcza stwarzają okazję do aktywnego wypoczynku, wędkowania i uprawiania sportów wodnych.

            Ziemia Świebodzińska to również wiele zabytków kultury sakralnej - z najcenniejszym z nich: odrestaurowanym zespołem klasztornym Paradyż w Gościkowie. W jego zabytkowych murach odbywają się coroczne festiwale muzyki dawnej, zwane „Muzyką w Raju” (nazwa zaczerpnięta od łacińskiej nazwy klasztoru). W wielu miejscowościach powiatu zwiedzić możemy zabytkowe kościoły – najcenniejsze w Świebodzinie, Boryszynie i Chlastawie.

           Przez zachodnią część powiatu biegnie południowy fragment wzniesionych w latach trzydziestych XX w. potężnych umocnień Łuku - Odry - Warty zwanych przez budowniczych Oder - Warte - Bogen (potocznie MRU - Międzyrzecki Rejon Umocniony).

           Umocnienia straciły swą wartość obronną. Po latach wrosły w otoczenie, stały się celem wycieczek. Liczne zapory wodospady, zbiorniki wodne są to miejsca, gdzie turysta może odpocząć od zgiełku cywilizacji (w północnej części powiatu w najbardziej rozbudowanej części fortyfikacji czynna jest podziemna trasa turystyczna). Rozlegle i czyste jezioro Niesłysz zaprasza amatorów sportów wodnych, płetwonurków i żeglarzy. Doskonałą bazę wypoczynkową stanowi należący do powiatu ośrodek rehabilitacyjno - wypoczynkowy w Przełazach, miejsce corocznych spotkań żeglarzy podczas Lubuskich Regat Żeglarskich. Prawdziwą perłą pojezierza lubuskiego jest Łagów, który posiada jedno z najgłębszych na Ziemi Lubuskiej jezior – Trześniowskie - ponad 58 m głębokości.

           Swoje miejsca na wypoczynek znajdą tu też wędkarze w znakomitej bazie hotelowej mieszczącej się w zabytkowych bramach obronnych Łagowa, który jest najbardziej malowniczą miejscowością turystyczną zachodniej Polski. Przepięknie położony na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami, nad którym górują zabytkowe mury zamku Joanitów. Wschodnia część powiatu jest pozbawiona jezior. Zaprasza za to na wędrówkę szlakiem grodzisk i pałaców oraz rezerwatów przyrody. Na jednym z nich znajduje się średniowieczny gród obronny (rezerwat Uroczysko Grodziszcze w gminie Szczaniec) oraz rezerwat Kręcki Łęg z zachowanym naturalnym wielogatunkowym lasem. Nie mniej ciekawy jest spacer nad brzegiem rzeki Obry Leniwej (planowany atrakcyjny szlak kajakowy).

Będąc w tej okolicy, warto skierować swe kroki do kuźni we wsi Koźminek,by przyjrzeć się pracy kowala i zobaczyć stare narzędzia kowalskie.

 

 

 GMINA ŁAGÓW

 

 GMINA ŚWIEBODZIN

 

  GMINA LUBRZA

 

  GMINA SKĄPE

 

  GMINA ZBĄSZYNEK   GMINA SZCZANIEC