Rodzaj: pieszy 

Długość: 7 / 12 km 

Atrakcje: rekreacja, bezpośredni kontakt z przyrodą o każdej porze roku

 

            Naszą wycieczkę rozpoczynamy przy tablicy informacyjnej znajdującej się na początku ścieżki pieszo-rowerowej Świebodzin-Wilkowo (ulica Zachodnia).

            Maszerujemy ścieżką przez dłuższą chwilę aż do miejsca, gdy po lewej stronie ujrzymy zejście w dół (wzdłuż płotu ogródków działkowych). Idziemy przez kolejny kilometr, docierając do miejscowości Rozłogi. Nie wchodzimy jednak do wsi, a mijamy ją lewą stroną. Maszerujemy następne tysiąc metrów i na wysokości toru motocrossowego skręcamy w prawo w polną drogę. 

Idąc dalej docieramy do widocznego lasu. Tutaj mamy okazję napawać się przyrodą. Zatrzymajmy się choć na kilka minut i wsłuchajmy się w odgłosy natury. Spacerując dalej skorzystajmy z okazji - podziwiajmy las i jego różnorodność. 

Idziemy dalej, i po nieco ponad kilometrze docieramy do miejsca w którym możemy skręcić w lewo. Wybieramy właśnie ten kierunek. Droga prowadzi nas w dół. W trakcie schodzenia zachowajmy ostrożność, bowiem ścieżka jest stroma i nieuważny piechur może stracić tutaj równowagę. 

Po dotarciu do drogi znajdującej się w pobliżu brzegu jeziora, musimy podjąć decyzję o dalszym kierunku marszu. Jeżeli do zaplanowanych siedmiu kilometrów chcemy dołożyć kolejnych pięć (okrążając jezioro), wówczas skręcamy w lewo. Jeżeli natomiast wybieramy zaplanowaną trasę, idziemy w prawo. 

Po kilkuset metrach docieramy do plaży. Warto skorzystać z okazji i wejść na pomost aby podziwiać widoki, które o każdej porze roku (ale i dnia) są niepowtarzalne. Gdy nacieszymy już oczy, a nasze nogi nieco odpoczną, możemy ruszać w dalszą drogę. 

Po opuszczeniu plaży kierujemy się w lewo i po kilkuminutowym marszu docieramy do początku ścieżki pieszo-rowerowej (idziemy w prawo), która poprowadzi nas do Świebodzina, a konkretnie do miejsca z którego wyruszyliśmy. Jednak zanim tam dotrzemy czeka nas niespełna trzykilometrowy marsz. 

Po dotarciu do celu śmiało możemy odczuwać satysfakcję – udało nam się przemaszerować ponad 7 kilometrów. Nasz organizm jest nam wdzięczny!

 

Projekt finansowany ze środków Powiatu Świebodzińskiego w ramach projektu "Jedź! Spaceruj! Odkrywaj!".

Tekst LOT ŚWIEBODA.