Baza
turystyczna
Sprawdź gdzie w regionie możesz się zatrzymać, dobrze zjeść lub zorganizować rodzinny wypad. więcej »
Charakterystyka trasy: drogi asfaltowe* na trasie miejscowości letniskowe z zabytkowymi kościołami * prywatna galeria antyków * Łagowski zamek * wycieczka całodniowa.
Mieszkańcy północnej strony miasta wyjeżdżając w kierunku zachodnim dotrą do tamy na kanale Ołobok mając do wyboru dwie drogi dojazdowe. Pierwsza – zaraz za rogatkami Świebodzina skręcić w lewo i jechać drogą brukowaną przy ogrodach pracowniczych, dalej przez nieostrożny przejazd kolejowy do wsi Rozłogi. Tu przy figurce prosto do wsi Borów (droga bezpieczna lecz uciążliwa w jeździe). Od wsi jedziemy nawierzchnią asfaltową do tamy na kanale.
Druga możliwość – jedziemy w kierunku zachodnim, we wsi Wilkowo przy widocznych po lewej stronie budynkach wielorodzinnych, skręcamy w lewo – kierunkowskaz Niesulice, cały czas jedziemy asfaltem do tamy zapory na kanale Ołobok.
Trzecia droga dojazdowa dla mieszkańców os. Łużyckiego i śródmieścia prowadzi droga lokalna do Ołoboku. Mieszkańcy os. Łużyckiego korzystają ze skrócenia drogi, jadą ulicą Pułaskiego prosto do ścieżki przez ogródki działkowe, nieczynny most kolejowy i w lewo na ścieżkę pieszo – rowerową do Ołoboku. Po obejrzeniu budowli zapory oraz ciekawej konstrukcji zwodzonego mostu rolkowego przesuwnego (tylko kilku ludzi za pomocą mechanizmu korbowego umieszczonego w podziemnej maszynowni mogło przęsło przesunąć na zachód przyczółek). Dalej kierujemy się drogą nad kanałem w kierunku jez. Niesłysz. Przy ogrodzonym ośrodku droga lekko się zwęża. Nieco dalej nad brzegiem jeziora skręcamy w lewo pojedziemy oznakowaną drogą rowerową do leżącej na przeciwległym brzegu wsi Przełazy. Mijamy zabudowania Niesulic. Skręcamy w prawo po chwili w okolicy byłego ośrodka Elterma (obecnie Kormoran) będziemy jechać drogami gruntowymi, mijamy zatokę z niestrzeżoną plażą i położonym nieco z boku ośrodek wypoczynkowy. Ponownie jedziemy lasem, droga lekko wznosi się (miejscami rozjeżdżony piasek), za wzniesieniem droga opada. Dotarliśmy na drewniany mostek nad przesmykiem łączącym jez. Jeziorko z jez. Niesłysz, mijamy punkt edukacyjny na ścieżce dydaktycznej wykonanej przez Nadleśnictwo Świebodzin (na tablicach jest wiele ciekawych informacji o lesie i jego środowisku). Tu tez możemy odpocząć przy punkcie widokowym na jezioro. Zbliżamy się do drogi lokalnej Przełazy – Kalinowo o niezbyt dobrej nawierzchni (wybrukowana polnym kamieniami) kierunek w lewo jak oznaczenia i mijamy wzniesienie drogi z kolejnym punktem informacyjnym ścieżki dydaktycznej. Poznamy tu gatunki drzew jakie występują w okolicznych lasach. Szlak prowadzi po wysokim brzegu zatoki jeziora. Tu przy punkcie czerpania wody mamy widok na zatokę.
Patrząc w kierunku mniejszej zatoki, obok rosnącej brzozy, znajduje się żeremie bobrów. Zobaczyć możemy je mając lornetkę. W kierunku Przełaz pojedziemy w lekkim oddaleniu od jeziora. Kończy się las, widzimy zabudowania wsi Przełazy. Na skrzyżowaniu, przy przystanku autobusowym, skręcamy w lewo jedziemy prosto do wsi Niedźwiedź. Mijamy las i jedziemy otwartą przestrzenią pól uprawnych aż do pierwszych zabudowań. Tu kierunek w prawo (droga brukowana) po kilkuset metrach, przy stawie, pozostałości po parku dworskim. Chwila zastanowienia, czy jedziemy do Łagowa, szosa przez Toporów, Poźrzadło rezygnując z odwiedzenia letniskowej wsi Kosobudz lub też nie. Kontynuujemy dalej opisaną trasę. Przy stawie skręcamy w lewo i krótki odcinek brukiem, pierwsza w prawo i dalej drogą brukowaną, a następnie polna, wzdłuż linii energetycznej do Kosobudza. Jedziemy wśród lasów mijając po lewej stronie małe jezioro, po prawej ruiny kapliczki cmentarnej. Przed nami droga asfaltowa i nią pojedziemy na zachodni kraniec wsi, gdzie jest malownicze jezioro Dziarg (Duże), o bardzo czystej przejrzystej wodzie. Przed wyruszeniem na dalszy odcinek trasy odpoczywamy nad jeziorem, na leśnym polu biwakowym. Wracamy do wsi i dalej drogą asfaltową w kierunku Toporowa, tu utrudzeni rowerzyści mogą skorzystać z powrotu do domu przewożąc siebie i rowery pociągiem osobowym do Świebodzina. Niezmęczeni jadąc dalej w kierunku Łagowa widzimy ładnie odnowiony XIX – wieczny pałac o ciekawej architekturze. Zostawiamy za sobą ostatnie zabudowania i kierunek wieś Poźrzadło, tu zatrzymujemy się, zwiedzamy prywatne zbiory antyków mieszczące się w budynku dawnej prałatówki. Zobaczymy kościół, w którym odbywają się msze w obrządku greko – katolickim i rzymsko – katolickim. Drogę A-2 przekraczamy przechodząc przez przejście dla pieszych (duże natężenie ruchu) i drogą asfaltową jedziemy do Łagowa, za chwilę będziemy mieli do pokonania spore wzniesienie, ale w zamian do Łagowa zjedziemy z górki. Po drodze możemy się zatrzymać, by zobaczyć rezerwat przyrody z roślinnością bagienną (oznakowany tablicą widoczną z drogi).
Dojechaliśmy do Łagowa. Odpoczywamy w parku otaczającym zamek. Zwiedzanie rozpoczniemy od wejścia na wieżę Zamku Joannitów, ze szczytu której roztacza się wspaniały widok na zbudowania Łagowa i Łagowski Park Krajobrazowy. Do miejsca rozpoczęcia wędrówki wracamy drogą oznakowaną lub już przebytą. Mając wolny czas zatrzymujemy się na parodniowy odpoczynek.
Atrakcje
turystyczne
Wiele pięknych miejsc,
wspaniałych
architektonicznych zabytków,
szlaki turystyczne i wiele
więcej, Poznaj wszystko,
zachwyć się... więcej »