Charakterystyka trasy: całodzienna wyprawa kajakowa wzdłuż brzegu jeziora Niesłysz i kanałem Niesulickim do wsi Mostki na trasie wyspy, grodzisko i zabytki architektury.

Jezioro Niesłysz położone jest w środkowej części Pojezierza lubuskiego pośród morenowych pagórków. Jego czyste wody otoczone są lasami. W większości są to bory sosnowe. Powierzchnia jeziora to prawie 500 ha, w tym trzy wyspy: Koziniec (18 ha powierzchni), Miejska i Ptasia. Rozległa przestrzeń lustra wody stwarza doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa. Liczne ciche zatoki, nieregularna linia brzegowa, zasobne w ryby wody to wspaniałe warunki do spędzania wolnych chwil na wędkowaniu.

Głębokie przejrzyste wody jeziora Niesłysz stanowią wymarzone miejsce do nurkowania i wędkowania. Urozmaicona baza noclegowa ośrodków wypoczynkowych i kwater prywatnych stwarza niepowtarzalne możliwości. Natomiast dla osób ceniących naturę wyznaczono nad brzegiem jeziora pola biwakowe.

Odwiedzając te okolice mamy różne możliwości spędzenia wolnego czasu. Jedną z nich jest szlak kajakowy po jeziorze Niesłysz. Polecamy rozpoczęcie spływu przy jednej z wielu przystani w letniskowej wsi Niesulice. Płynąc wzdłuż lewego brzegu wpływamy w przepiękną Zatokę Wodne Wcięcie otoczoną lasami.

Wypływając z zatoki podziwiamy piękny las dopływamy do zarastającej już Zatoki Bogenza. Wpłyniecie w nią jest mocno utrudnione. Spotykamy dużo kormoranów i inne gatunki ptaków wodnych. Płynąc dalej wzdłuż brzegu ok. kilometr dopływamy do pałacu w Przełazach, mijamy po prawej stronie jedną z największych wysp na jeziorze – Koziniec.

Dalsza trasa spływu wiedzie cieśniną pomiędzy ośrodkiem wypoczynkowym a wyspami Koziniec i Ptasia. Po lewej stronie mijamy kolorową zabudowę domków letniskowych. Wpływamy do zacisznej zatoki jeziora pokrytej kobiercem lilii wodnych. Płynąc ok. 1,5 kilometra wzdłuż linii brzegowej mijamy liczne ośrodki wypoczynkowe i campingi. Wpływamy do zatoki Juliusza.

Kolejny odcinek spływu prowadzi teraz cichym, spokojnym, malowniczym brzegiem kanału, prosto do wsi Mostki. Tam planujemy dłuższą przerwę, przeznaczamy ją na zwiedzanie (z zewnątrz) fragmentu umocnień Łuku Odry – Warty, samodzielnej grupy warownej Lietzmann. Po zwiedzeniu bunkrów wracamy kanałem w kierunku jeziora. W drodze powrotnej płynąc wzdłuż brzegu jeziora będziemy mijali ośrodki wypoczynkowe i leśne pola biwakowe. Po przebyciu 1,5 km wpływamy w wąski przesmyk w trzcinach pomiędzy wyspą Miejską a brzegiem jeziora mijamy ośrodki i pola biwakowe. Mijamy również wyspę Koziniec wpływając w Zatokę Lazaret, a potem w Zatokę Szary Kamień, na końcu której znajduje się zabytkowe grodzisko. Obok grodziska jest punkt widokowy z ławkami do odpoczynku. Płynąc wzdłuż lewego brzegu jeziora wpływamy w zatokę Borowską, gdzie znajduje się leśne pole biwakowe. Płynąc dalej około kilometra powracamy do miejsca, z którego wyruszyliśmy, czyli byłego Ośrodka Wypoczynkowego Lumel.

Następna aktywna forma wypoczynku jest całodniowa wycieczka oznakowaną trasą rowerową nad brzegiem jeziora. Niezwykle ciekawa wycieczka jest wyprawa Niesulickim Szlakiem Fortyfikacji. Odwiedzający okolice jeziora Niesłysz powinni wybrać się na wycieczkę do młyna we wsi Przytocznica.

Jest to swojego rodzaju skansen. We wnętrzu budowli przetrwały zabytkowe urządzenia do mielenia zboża, a przy młynie jest druga ciekawostka – elektrownia wodna z 1036 roku. Do dnia dzisiejszego wytwarzająca energię elektryczną za pomocą także zabytkowej turbiny. Są to obiekty prywatne.