Charakterystyka trasy: drogi asfaltowe* na trasie miejscowości letniskowe z zabytkowymi kościołami * prywatna galeria antyków * Łagowski zamek * wycieczka całodniowa.

 Mieszkańcy północnej strony miasta wyjeżdżając w kierunku zachodnim dotrą do tamy na kanale Ołobok mając do wyboru dwie drogi dojazdowe. Pierwsza – zaraz za rogatkami Świebodzina skręcić w lewo i jechać drogą brukowaną przy ogrodach pracowniczych, dalej przez nieostrożny przejazd kolejowy do wsi Rozłogi. Tu przy figurce prosto do wsi Borów (droga bezpieczna lecz uciążliwa w jeździe). Od wsi jedziemy nawierzchnią asfaltową do tamy na kanale.

Druga możliwość – jedziemy w kierunku zachodnim, we wsi Wilkowo przy widocznych po lewej stronie budynkach wielorodzinnych, skręcamy w lewo – kierunkowskaz Niesulice, cały czas jedziemy asfaltem do tamy zapory na kanale Ołobok.

Trzecia droga dojazdowa dla mieszkańców os. Łużyckiego i śródmieścia prowadzi droga lokalna do Ołoboku. Mieszkańcy os. Łużyckiego korzystają ze skrócenia drogi, jadą ulicą Pułaskiego prosto do ścieżki przez ogródki działkowe, nieczynny most kolejowy i w lewo na ścieżkę pieszo – rowerową do Ołoboku. Po obejrzeniu budowli zapory oraz ciekawej konstrukcji zwodzonego mostu rolkowego przesuwnego (tylko kilku ludzi za pomocą mechanizmu korbowego umieszczonego w podziemnej maszynowni mogło przęsło przesunąć na zachód przyczółek). Dalej kierujemy się drogą nad kanałem w kierunku jez. Niesłysz. Przy ogrodzonym ośrodku droga lekko się zwęża. Nieco dalej nad brzegiem jeziora skręcamy w lewo pojedziemy oznakowaną drogą rowerową do leżącej na przeciwległym brzegu wsi Przełazy. Mijamy zabudowania Niesulic. Skręcamy w prawo po chwili w okolicy byłego ośrodka Elterma (obecnie Kormoran) będziemy jechać drogami gruntowymi, mijamy zatokę z niestrzeżoną plażą i położonym nieco z boku ośrodek wypoczynkowy. Ponownie jedziemy lasem, droga lekko wznosi się (miejscami rozjeżdżony piasek), za wzniesieniem droga opada. Dotarliśmy na drewniany mostek nad przesmykiem łączącym jez. Jeziorko z jez. Niesłysz, mijamy punkt edukacyjny na ścieżce dydaktycznej wykonanej przez Nadleśnictwo Świebodzin (na tablicach jest wiele ciekawych informacji o lesie i jego środowisku). Tu tez możemy odpocząć przy punkcie widokowym na jezioro. Zbliżamy się do drogi lokalnej Przełazy – Kalinowo o niezbyt dobrej nawierzchni (wybrukowana polnym kamieniami) kierunek w lewo jak oznaczenia i mijamy wzniesienie drogi z kolejnym punktem informacyjnym ścieżki dydaktycznej. Poznamy tu gatunki drzew jakie występują w okolicznych lasach. Szlak prowadzi po wysokim brzegu zatoki jeziora. Tu przy punkcie czerpania wody mamy widok na zatokę.

Patrząc w kierunku mniejszej zatoki, obok rosnącej brzozy, znajduje się żeremie bobrów. Zobaczyć możemy je mając lornetkę. W kierunku Przełaz pojedziemy w lekkim oddaleniu od jeziora. Kończy się las, widzimy zabudowania wsi Przełazy. Na skrzyżowaniu, przy przystanku autobusowym, skręcamy w lewo jedziemy prosto do wsi Niedźwiedź. Mijamy las i jedziemy otwartą przestrzenią pól uprawnych aż do pierwszych zabudowań. Tu kierunek w prawo (droga brukowana) po kilkuset metrach, przy stawie, pozostałości po parku dworskim. Chwila zastanowienia, czy jedziemy do Łagowa, szosa przez Toporów, Poźrzadło rezygnując z odwiedzenia letniskowej wsi Kosobudz lub też nie. Kontynuujemy dalej opisaną trasę. Przy stawie skręcamy w lewo i krótki odcinek brukiem, pierwsza w prawo i dalej drogą brukowaną, a następnie polna, wzdłuż linii energetycznej do Kosobudza. Jedziemy wśród lasów mijając po lewej stronie małe jezioro, po prawej ruiny kapliczki cmentarnej. Przed nami droga asfaltowa i nią pojedziemy na zachodni kraniec wsi, gdzie jest malownicze jezioro Dziarg (Duże), o bardzo czystej przejrzystej wodzie. Przed wyruszeniem na dalszy odcinek trasy odpoczywamy nad jeziorem, na leśnym polu biwakowym. Wracamy do wsi i dalej drogą asfaltową w kierunku Toporowa, tu utrudzeni rowerzyści mogą skorzystać z powrotu do domu przewożąc siebie i rowery pociągiem osobowym do Świebodzina. Niezmęczeni jadąc dalej w kierunku Łagowa widzimy ładnie odnowiony XIX – wieczny pałac o ciekawej architekturze. Zostawiamy za sobą ostatnie zabudowania i kierunek wieś Poźrzadło, tu zatrzymujemy się, zwiedzamy prywatne zbiory antyków mieszczące się w budynku dawnej prałatówki. Zobaczymy kościół, w którym odbywają się msze w obrządku greko – katolickim i rzymsko – katolickim. Drogę A-2 przekraczamy przechodząc przez przejście dla pieszych (duże natężenie ruchu) i drogą asfaltową jedziemy do Łagowa, za chwilę będziemy mieli do pokonania spore wzniesienie, ale w zamian do Łagowa zjedziemy z górki. Po drodze możemy się zatrzymać, by zobaczyć rezerwat przyrody z roślinnością bagienną (oznakowany tablicą widoczną z drogi).

Dojechaliśmy do Łagowa. Odpoczywamy w parku otaczającym zamek. Zwiedzanie rozpoczniemy od wejścia na wieżę Zamku Joannitów, ze szczytu której roztacza się wspaniały widok na zbudowania Łagowa i Łagowski Park Krajobrazowy. Do miejsca rozpoczęcia wędrówki wracamy drogą oznakowaną lub już przebytą. Mając wolny czas zatrzymujemy się na parodniowy odpoczynek.