Szlak rowerowy z Łagowa do źródeł rzeki Łagowy – wokół jeziora Trześniowskiego 

 

Charakterystyka trasy: drogi gruntowe* wycieczka kilkugodzinna* na trasie grodzisko, źródło strumienia Łagowy, ruiny źródlanego młyna* odpoczynek nad zatoką przy najgłębszym miejscu jeziora Trześniowskiego. Długość przewidzianej trasy to ok. 12-13km, czas potrzebny do przebycia to ok. 2 - 3,5 godz.

      Start spod Łagowskiego zamku. Poruszamy się brzegiem jeziora w kierunku zachodnim. Początkowo trasa prowadzi wzdłuż ścieżki dydaktycznej i pieszego szlaku na Sokolą Górę. Jedziemy szeroką drogą, wśród wysokich i stromo opadających w stronę jeziora zboczy, porośniętych ponad stuletnimi bukami. Gdy docieramy do polany (pozostałość po byłym ośrodku Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego – PTTK) droga zwęża się i prowadzi lekko pod górę. Szlak wiedzie przez miejsca rzadko uczęszczane, a droga miejscami jest trudna (wystające korzenie drzew i nisko zwisające gałęzie). Ścieżka bardzo się zwęża  i prowadzi nas nad brzeg jeziora, gdzie możemy odpocząć na wędkarskiej kładce.

      Powoli zbliżamy się do końca jeziora, widać liczne małe źródła wypływające ze stromych zboczy.
To również znak, że docieramy do ruin „Młyna na potoku”, w miejscu gdzie powstały letniskowe zabudowania przysiółka Rybakówka, Zamęcie. Drogę do zabudowań możemy pokonać przeprowadzając rowery przy brzegu jeziora, przez dwa bystro płynące potoki, aż znajdziemy się na rozległej polance. Ten krótki odcinek szlaku jest dość trudny. Do Rybakówki możemy dotrzeć również inną drogą prostszą brukowaną, prosto do skrzyżowania nad brzeg jednego z licznych stawów, powstałych na spiętrzeniu strumienia. Jesteśmy na oznakowanej kolorem czerwonym ścieżce rowerowej. Skręcając w prawo dojedziemy do wcześniej wspomnianych zabudowań, w lewo na najwyższy szczyt Ziemi Lubuskiej – Bukowiec (227 m n.p.m.). Ta wyprawa jest dla zaprawionych w jeździe, ponieważ trasa prowadzi ostrym podjazdem pod górę – oznaczonym żółtymi znakami szklaków pieszych.

       Pokonaliśmy połowę trasy. Zalecamy odpoczynek obok zabudowań Rybakówki, poniżej których jest plaża, niestrzeżone kąpielisko oraz rozległa zatoka jez. Trześniowskiego, a w niej miejsce o głębokości – 58 metrów, (czwarta głębokość w Polsce). Jest to miejsce cenione przez doświadczonych płetwonurków, którzy mogą tu oglądać odsłonięte uwarstwienie powierzchni ziemi
z okresu powstania pokładów węgla brunatnego. Wracamy na szlak. Początkowy odcinek (od stawów) pokonujemy w pewnym oddaleniu od jeziora. Oznakowany kolorem czerwonym pieszy szlak przy jeziorze prowadzi wysokim klifowym brzegiem. Wystające korzenie, uskoki gruntu – tę drogę mogą pokonać osoby wprawione w przenoszeniu rowerów na szlakach górskich. Podejdziemy pod górę. Po przebyciu około 1000 m, za mrowiskiem, skręcamy w prawo i jedziemy ostro z góry w erozyjnie wyrzeźbionym wąwozie. Docieramy do czerwonego szlaku pieszego. Kierunek: w lewo, po przejechaniu przez zalesioną olchami łąkę odcinkiem dość trudnym szczególnie po opadach deszczu. Dalej jedziemy już szeroką drogą. A po chwili zbliżamy się do niestrzeżonego kąpieliska, z którego korzystają mieszkańcy i wczasowicze z Łagówka. Mała plaża i polana oraz pomosty zachęcają do odpoczynku. Ponownie wracamy na szlak i po przebyciu ok. 1000 m widzimy na jeziorze wysoki i zabudowany pomost. To hangar na sprzęt pływający. Dalsza drogę pokonać możemy dwojako:

 1) lekko zbaczamy w lewo z pieszego szlaku. Jedziemy pod górę, przed Pensjonatem Lotos i skręcamy w lewo w ulice wyłożoną kostką brukową. Skręcamy, zgodnie ze znakami drogowymi w prawo  i jesteśmy na ulicy Chopina,

 2) podążamy dalej ścieżką przy jeziorze, ale przez odcinek ok. 500 m będziemy musieli bardzo uważanie prowadzić i przenosić rowery. Po trudnym odcinku dalsza droga prowadzi szeroka promenada, aż do ulicy 1 Lutego. Jadąc promenadą mamy wspaniały widok na zamek i stare zabudowania Łagowa. Za chwile zakończymy wycieczkę, docierając do zamku w centrum Łagowa.