Jeden Piknik, kilkaset osób i mnóstwo radości. Tak wygląda najkrótsze podsumowanie Pikniku na Pożegnanie Lata 2017, który w minioną sobotę (26 sierpnia) odbył się w Wilkowie. Impreza była wspólnym przedsięwzięciem Sołectwa Wilkowo i Lokalnej Organizacji Turystycznej Świeboda.

             Organizatorzy, jak co roku, przygotowali wiele atrakcji. Naturalnie wiele z nich skierowanych zostało do najmłodszych uczestników Pikniku. Dmuchany zamek, wodne kule, przejażdżki na kucyku, malowanie twarzy – to tylko część uciech które czekały na maluchy. Ponadto każde dziecko obecne na placu rekreacyjno-wypoczynkowym przy jeziorze Wilkowskim, miało możliwość uczestniczenia w wielu grach i konkursach, które trwały przez wiele godzin. W tym czasie rozdano dziesiątki nagród i setki słodkich upominków. To oczywiście sprawiło, że uśmiech z młodych twarzy nie znikał bardzo długo.

             Jednak dzieci zainteresowane były nie tylko beztroską zabawą. Zaciekawienie budził także pokaz rękodzieła, a konkretnie garncarstwa. Wielu młodszych i starszych maluchów, z pietyzmem zakładało fartuchy, aby po chwili zasiąść za kołem garncarskim. Mali rzemieślnicy z wielką uwagą wsłuchiwali się w słowa Anny Barzyk, która cierpliwie tłumaczył co trzeba zrobić, aby z kawałka gliny powstał niewielki garnek. I w zdecydowanej większości przypadków to się udawało, a dzieci z dumą biegły do swoich rodziców, aby pokazać własnoręcznie wykonane małe-wielkie dzieło.

            Jak to bywa na tego typu imprezach, wiele rzeczy działo się równolegle. Tak było i z częścią sportową imprezy, która od kilku lat jest już tradycją Pikniku. W tym roku, tak jak i w ubiegłych, właśnie za tą część odpowiedzialni byli członkowie Stowarzyszenia Świeboda, którzy postawili na sprawdzoną już formułę, czyli turniej siatkówki, nazwany Plażówką Wilkowską o Puchar Sołtysa oraz Trójbój o Puchar Świebody.

            Tym razem w Plażówce wzięły udział cztery drużyny, które rywalizowały systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów. Rozgrywane mecze wymagały sporego wysiłku fizycznego i to pomimo tego, że w każdej drużynie było aż czterech (a nie dwóch) zawodników. Mimo litrów wylanego potu, zawodnicy mieli mnóstwo radości i satysfakcji z rywalizacji, która przebiegała w prawdziwie przyjaznej atmosferze. Ostatecznie Turniej wygrała drużyna o nazwie Mała. Drugie miejsce przypadło Torpedom, trzecie ekipie o dźwięcznej nazwie Letnia Burza, a czwarte zajęły Bizony Wilkowo

            Ciekawie wyglądała rywalizacja w Trójboju o Puchar Świebody. Tutaj drużyny również liczyły po czterech zawodników, jednak konkurowano w aż trzech „dyscyplinach”. Zadaniem pierwszego uczestnika było jak najszybsze okrążenie na rowerze jeziora ścieżką pieszo-rowerową. Drugi z zawodników musiał w ekspresowym tempie przejść z kijkami (nordic walking) odcinek o niespełna kilometrowej długości. Na mecie czekało na niego dwóch ostatnich kompanów z drużyny. Ich zadanie polegało na wskoczeniu do kajaka i błyskawicznym wypłynięciu na jezioro, okrążeniu ustawionej tam bojki i powrocie do brzegu. Oczywiście zwyciężała drużyna, która jako pierwsza wykonała postawione przed nią zadania. Tutaj najlepiej „zatrybiła” współpraca zawodników Drużyny „A”. Tuż za nimi uplasowały się Grzmiące Serca. Trzecią pozycję wywalczyli Niebiescy, a czwartą Pioruny Zwycięstwa.

            Każdy z zawodników (zarówno z Plażówki Wilkowskiej jak i Trójboju), który reprezentował drużynę z pierwszej trójki, otrzymał puchar, medal oraz dyplom. Ponadto do każdej ekipy, która znalazła się na „pudle” trafił zestaw nagród rzeczowych.

            Dodatkową nagrodą były dwa rowery, które zostały rozlosowane wśród zawodników biorących udział w Plażówce oraz Trójboju.

            Oczywiście mało kto wytrzymałby cały dzień bez jedzenia. Dlatego o podniebienia, tradycyjnie już, zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które serwowały przeróżne pyszności, a przy tym nie sięgały głęboko do portfeli uczestników. Z kolei zupełnie za darmo można się było najeść pysznej grochówki, która jak co roku pojawia się podczas Pikniku.

            Ostatnie godziny imprezy wypełniła muzyka zespołu Ak-Cent.

 

            Organizacja Pikniku, poza zaangażowaniem mieszkańców Wilkowa i członków LOT Świeboda, była możliwa dzięki sponsorom, ale także Gminie Świebodzin, która finansowo wsparła organizację imprezy. Środki pozyskała również Świeboda, która z powodzeniem złożyła wniosek na dofinansowanie ze środków: Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe – Budżet Inicjatyw Obywatelskich. LIM przekazał dla Świebody 5 tys. zł.