Pogoda niestety nie rozpieszczała, ale pomimo tego, Piknik Rodzinny – Powitanie Lata 2016 odbył się zgodnie z planem! W drugą sobotę wakacji (2 lipca) na placu rekreacyjno-wypoczynkowym w Wilkowie bawiło się wielu mieszkańców wsi, a także gości z okolicznych miejscowości, którzy postanowili wspólnie przywitać lato!

             Sobotnia impreza rozpoczęła się tuż po godzinie 13-tej rozgrywkami eliminacyjnymi Plażówki Wilkowskiej o Puchar Sołtysa. W szranki stanęło początkowo pięć ekip, jednak padający co jakiś czas deszcz sprawił, że jedna z drużyn wycofała się z rozgrywek. Tym samym w fazie eliminacyjnej rywalizowały ostatecznie cztery drużyny: Hummel Team, Niezwyciężeni, LO Świebodzin Team oraz Czarne Bizony.

             Przed godziną 15-tą nastąpiło oficjalne otwarcie Pikniku Rodzinnego – Powitanie Lata 2016. Niestety do nazwy niekoniecznie chciała się dostosować aura, która w tym roku postanowiła nieco pomieszać szyki. Pojawiający się, momentami ulewny deszcz, przeszkadzał w nieskrępowanej zabawie. Na szczęście uczestnicy pikniku wykazywali się dużym zrozumieniem dla zapędów Matki Natury i cierpliwie oczekiwali na ustanie opadów, schowani pod namiotami przygotowanymi przez przezornych organizatorów.

             Po półgodzinnym deszczu siatkarze mogli powrócić do swoich rozgrywek. Doczekali się również ci, którzy zgłosili swój udział w Trójboju o Puchar Świebody. Ostatecznie wystartowało pięć ekip. Każdą z nich tworzyli członkowie poszczególnych rodzin, znajomi oraz przyjaciele. Co ciekawe rywalizowali ze sobą nastolatkowie, ale i ludzie w sile wieku - kobiety i mężczyźni. Cel był jeden – dobra zabawa. Choć naturalnie nutka rywalizacji również była niezbędna.

             Zadaniem pierwszego zawodnika uczestniczącego w Trójboju było okrążenie, w jak najkrótszym czasie, Jeziora Wilkowskiego (ścieżką pieszo-rowerową) na rowerze. Organizatorzy i kibice byli zaskoczeni, gdy na metę jednocześnie wpadło dwóch zawodników. Młodzieńcy „przybili piątkę” zawodnikom ze swoich drużyn, którzy rozpoczęli drugą konkurencję, czyli marsz nordic walking na dystansie niespełna kilometra. W tym czasie na linii startu oczekiwali już kolejni dwaj zawodnicy z drużyny. Oni po powrocie piechura czym prędzej pobiegli do kajaka, aby przepłynąć dystans około 800 metrów.

             Wszystkie ekipy wykonały swoje zadania bezbłędnie, choć oczywiście jednym zajęło to mniej, a innym nieco więcej czasu. Jednak pomimo to, na metę wszyscy docierali z uśmiechem na twarzy.

            Trójbój o Puchar Świebody wygrała drużyna Czarnych Bizonów, która rywalizowała także w turnieju siatkówki. Drugą pozycję wywalczyła Super Paka, a na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy drużyny o dźwięcznej nazwie Maczałki. Na czwartym miejscu uplasowali się Szybcy i Wściekli, a piątą pozycję, wykazując się niezwykłym sportowym duchem, zajęła Super Drużyna.

             W międzyczasie trwały rozgrywki w Plażówkę Wilkowską. Po grach eliminacyjnych, przyszedł czas na finały. Organizatorzy, wspólnie z zawodnikami, zadecydowali, że w walce o konkretne miejsce walczyć będą wszystkie drużyny. I tak trzecia po eliminacjach, zmierzyła się z czwartą w walce o ostatnie miejsce na podium, a pierwsza zagrała z drugą o triumf w całym turnieju. Ostatecznie tegoroczną Plażówkę Wilkowską wygrała drużyna LO Świebodzin Team, która w decydującym pojedynku pokonała miejscowych (nomen omen) Niezwyciężonych. W spotkaniu o trzecie miejsce triumfowały Czarne Bizony pokonując Hummel Team.

             Wszyscy zawodnicy, którzy zajęli miejsca na podium, otrzymali puchary oraz dyplomy, a do wszystkich uczestników powędrowały także drobne upominki. Ponadto pomiędzy zawodnikami rozlosowano dwa rowery.

             Ale sobotni piknik to nie tylko konkurencje sportowe (za które odpowiedzialni byli członkowie  Lokalnej Organizacji Turystycznej Świeboda), ale także wiele atrakcji. Oczywiście gro z nich przygotowanych zostało specjalnie dla najmłodszych. To właśnie z myślą o nich przeprowadzono wiele konkursów. Chętnych nie brakowało, tym bardziej, że  sołectwo zadbało o wiele ciekawych nagród, które przecież zawsze kuszą. 

            Chętni, a tych nie brakowało, mieli możliwość zapoznania się ze sztuką garncarstwa. Na szczęście wcale nie trzeba było stać z boku i grzecznie się przyglądać. Wręcz przeciwnie! Ciekawscy byli zachęcani do wzięcia w dłonie gliny, z której własnoręcznie „wykręcali” gliniane naczynia. Co z tego, że nie wszystkie były idealne? Nieważne! Ważne, że wykonane samodzielnie, co dawało wielką radość. Jeżeli ktoś nieco znudził się lepieniem garnków, mógł dosiąść kucyka i trochę pojeździć.

 

            Koniecznie trzeba wspomnieć o bardzo ciekawym wydarzeniu, do którego specjalnie szykowali się młodzi miłośnicy sztuk walki z Wilkowa. To właśnie oni wystąpili przed uczestnikami Pikniku w pokazie Taekwondo. Zawodnicy, którzy na co dzień trenują pod okiem trenera Neila Davidge, zgarnęli całe mnóstwo zasłużonych braw.  

             Czy dobra zabawa bez dobrego jedzenia jest możliwa? Na szczęście nikt nie musiał tego sprawdzać, bo o podniebienia uczestników imprezy zadbały panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, przygotowując całe mnóstwo pyszności, za które wcale nie trzeba było dużo płacić. Znakomicie smakowała również darmowa grochówka. 

            Oczywiście zabawa byłaby jeszcze lepsza, gdyby nie pogoda, która akurat tego dnia sprawiła organizatorom i uczestnikom niezbyt miłą niespodziankę. Jednak pomimo to, zarówno sołtys Edward Cichański, cała Rada Sołecka, Lokalna Organizacja Turystyczna Świeboda i wszyscy, którzy zaangażowali się w przygotowanie Pikniku (w tym wolontariusze z Ośrodka dla Osób Uzależnionych w Nowym Dworku), mogą mieć poczucie, że wycisnęli z niej „maxa”.

             Dziękujemy wszystkim razem i każdemu z osobna, za pomoc w organizacji Pikniku Rodzinnego – Powitanie Lata 2016. Ale przede wszystkim dziękujemy uczestnikom imprezy, którzy pomimo nienajlepszej aury pojawili się na placu przy jeziorze Wilkowskim, aby dobrze się bawić. Dziękujemy raz jeszcze! Do zobaczenia za rok!!

 

Sponsorzy tegorocznego Pikniku: Martinez, Taxa, Sklep Aleksandra, Sklep Sportowy Sport, Serwice- Automatyka Przemysłowa, Mrówka, Vac Max Wilkowo, Hurtownia Omega, Sprick Rowery, MHS Wilkowo, Sklep Spożywczo – Przemysłowy Alex Wilkowo, Piekarnia Wilkowo, Expert R. Kaczkowski Wilkowo, KGW Wilkowo, Gmina Świebodzin.

 

Zobacz zdjęcia z Pikniku