W ostatnich miesiącach członkowie Lokalnej Organizacji Turystycznej Świeboda nie marnowali czasu. Wzięli udział w targach, przygotowywali wnioski o dofinansowanie projektów, a także … sprzątali rzekę.

             W drugiej połowie maja uczestniczyliśmy w Targach Aktywności Społecznej w Zielonej Górze, organizowanych przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej subregionu zielonogórskiego. W Targach uczestniczyły m.in. organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne, spółki non profit oraz centra integracji. Impreza była świętem podmiotów ekonomii społecznej naszego subregionu, okazją do promowania działań społecznych i społeczno-biznesowych, ale też działań zachęcających mieszkańców do zaangażowania się w lokalne inicjatywny. Stoisko przygotowane przez członków naszego stowarzyszenia budziło spore zainteresowanie, m.in. dzięki niecodziennemu wystrojowi, które przygotowała firma AdventureQuad.

             Nie siedzieliśmy jednak bez przerwy za przysłowiowym biurkiem - działaliśmy również w terenie. Świetnym, a jednocześnie, jak się okazało, bardzo pożytecznym pomysłem, zaproponowanym przez jednego z członków Świebody, było sprzątanie rzeki Paklicy, a konkretnie jej dwóch, najbardziej zanieczyszczonych odcinków, płynących przez teren gmin Świebodzin i Międzyrzecz.

             Na pierwsze spotkanie ze śmieciami, zanieczyszczającymi Paklicę, wybraliśmy się pod koniec maja. Przepłynęliśmy wówczas około trzykilometrowy odcinek od Jordanowa do Szumiącej. Ilość śmieci, jaką zebraliśmy zaskoczyła nas samych – blisko 30 wielkich worków, w których znajdowały się odpady wszelkiej maści: szklane i plastikowe butelki (niektóre z tajemniczą zawartością), dezodoranty w bogatym wyborze, piany rozprężne w różnych formach, styropian, żarówki, folie, fragmenty tapicerowanych mebli, filtr powietrza, metalowa beczka, czy plastikowe pojemniki różnego zastosowania. Prawdziwym „hitem” była… opona od ciągnika. Jej również nie zostawiliśmy.

             Kolejne sprzątanie, tym razem niespełna dwukilometrowego odcinka w okolicach miejscowości Szumiąca, przeprowadziliśmy na początku czerwca. Odcinek do sprzątania krótszy, jednak śmieci wcale nie mniej…

             Koniecznie trzeba wspomnieć, że w sprzątaniu pomagali nam ludzie, dla których patrzenie na zanieczyszczoną rzekę, nie jest obojętne. W trakcie pierwszej wyprawy, byli to strażacy ochotnicy z Jordanowa, których zwerbował szef OSP Jordanowo Zdzisław Misiak. W trakcie kolejnej eskapady, sprzątaliśmy wspólnie z kilkoma mieszkańcami Szumiącej (dziękujemy za pomoc Pani sołtys Lidii Golwiej). Podziękowania należą się również właścicielce lubrzańskiego Martineza, Ewie Skonieczek, za udostępnienie kajaków – bez nich nie bylibyśmy w stanie nic zdziałać.

 

Nasze zaangażowanie zauważyła również świebodzińska telewizja HTŚ

 

             W czerwcu spotkaliśmy się z przedstawicielką Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z Międzyrzecza, która specjalizuje się m.in. w wytyczaniu, znakowaniu i odrestaurowywaniu szlaków. W kręgu naszego zainteresowania jest głównie (choć nie tylko) zielony szlak, który funkcjonował przez dziesięciolecia. Wiedzie on od Świebodzina, poprzez okolice jeziora Niesłysz, Łagów aż do Paradyża. W sumie to około 60 kilometrów przygód we wspaniałych miejscach, z istnienia których często nie zdajemy sobie nawet sprawy. Chcemy, aby zielony szlak ponownie zagościł w świadomości mieszkańców naszego terenu, a także odwiedzających go turystów. Będziemy czynić starania, aby szlak odrestaurować, a w razie konieczności nieco zmienić jego przebieg.

  

Czym ponadto zajmowaliśmy się na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy?

 -  Przygotowanie wniosków do Urzędu Marszałkowskiego: „Wydanie przewodnika turystycznego Weekend ze Świebodą” oraz „Turystyczno – Krajoznawcze warsztaty wielopokoleniowe”

- Wizyta studyjna na mazurach – w celu przyjrzenia się funkcjonowaniu Mazurskiego Klastra Turystycznego

- Wizyta studyjna w Bałtowie– w celu przyjrzenia się funkcjonowaniu Stowarzyszeniu BAŁT

- Aktywne uczestnictwo w Festynie rodzinnym w Wilkowie oraz nawiązanie współpracy z lokalną społecznością

- Festyn rodzinny pod figurą Chrystusa – aktywne uczestnictwo oraz opracowanie ankiet, których celem było zbadanie opinii społeczności lokalnej na temat koncepcji wytyczenia/rozbudowy szlaków pieszo – rowerowych na terenie Powiatu Świebodzińskiego

- Aktywne uczestnictwo w imprezie „Świebodzińska 10”

- Wsparcie merytoryczne przy organizacji Gry Miejskiej „Z Sikorskim przez Świebodzin”

- Realizacja projektu w ramach pozyskanych środków ze Związku  Lubuskich Organizacji Pozarządowych „Trampolina” na budowę strony internetowej www.swiebodzin.turystyka.pl

- Złożony projekt na warsztaty questingu do konkursu: Równać szanse 2014

- Złożony projekt do Fundacji im. Stefana Batorego Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego - „Cudze chwalicie – swego nie znacie” warsztaty questingu dla młodzieży w Powiecie Świebodzińskim”

- Fundacja Banku Zachodniego WBK – „Cudze chwalicie – swego nie znacie” warsztaty questingu dla młodzieży w Powiecie Świebodzińskim

- Ponadto członkowie Stowarzyszenia prowadzili dyskusje na temat ścieżek rowerowych –które  wywołały zainteresowanie władz lokalnych  – co doprowadziło do zapisania tej tematyki w dokumentach strategicznych