Baza
turystyczna

Sprawdź gdzie w regionie możesz się zatrzymać, dobrze zjeść lub zorganizować rodzinny wypad. więcej »

 

 

 

To niestety prawda. Wakacje pomału zbliżają się do końca. Aby chociaż nieco osłodzić tę nieuchronną chwilę, Sołectwo Wilkowo wspólnie z Lokalną Organizacją Turystyczną Świeboda po raz kolejny organizuje imprezę, na którą zaprasza nie tylko wilkowian, ale także wszystkich mieszkańców naszej gminy oraz wczasowiczów. Letni piknik Rodzinny 2019, bo o nim mowa, odbędzie się w sobotę 24 sierpnia.

 

 

 

            Będzie to już kolejna odsłona imprezy, która odbędzie się na placu rekreacyjno - wypoczynkowym w Wilkowie. Zapowiada się naprawdę huczna zabawa.

 

            Co organizatorzy przygotowali tym razem? Naturalnie wiele atrakcji i to zarówno dla starszych, jaki i młodszych uczestników Pikniku. Nie zabraknie gier i zabaw dla dzieci. Wśród atrakcji znajdą się m.in. bloki konkursów z nagrodami, dmuchane zabawki, czy malowanie twarzy. Oczywiście Piknik nie może się obyć bez dobrego jedzenia. Tutaj tradycyjnie o podniebienia uczestników imprezy zadbają panie z wilkowskiego Koła Gospodyń Wiejskich.

 

            Oczywiście i w tym roku członkowie LOT Świeboda postarali się o to, aby ci, którzy chcieliby nieco się zmęczyć, mieli taką możliwość. Okazją będzie, tak jak i w latach ubiegłych, udział w Trójboju o Puchar Świebody. Weźmie w nim udział maksymalnie pięć drużyn. Każdą z nich tworzyć będzie czterech zawodników. Cel jest jeden – dobra zabawa! Choć oczywiście nutka rywalizacji sportowej również jest wskazana.

 

              Zasady Trójboju są proste: przed czteroosobową drużyną postawiono trzy zadania. Pierwsze polega na objechaniu na rowerze (przez jednego zawodnika z każdej drużyny) ścieżką pieszo-rowerową jeziora Wilkowskiego (około 6 km). Zadaniem drugiego członka sztafety, będzie przejście w marszu nordic walking odcinka z placu rekreacyjno – wypoczynkowego do skrzyżowania z drogą wiodącą do plaży gminnej położonej w Wilkowie → z powrotem na plac rekreacyjno-wypoczynkowy (dystans około 800 m). Trzecie zadanie, które do wypełnienia będą mieli ostatni dwaj uczestnicy Trójboju, polegać będzie na przepłynięciu kajakiem z plaży znajdującej się przy placu rekreacyjno-wypoczynkowym do bojki usytuowanej na jeziorze → po jej okrążeniu z powrotem na plażę (dystans około 400 m).

 

               Zapisów można dokonywać drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefonicznie – 601 408 006 lub 503 074 085 oraz w dniu imprezy. Zapoznaj się z regulaminem i zasadami rejestracji.

 

             To nie koniec atrakcji związanych z wysiłkiem fizycznym, bowiem organizatorzy zaplanowali również przeprowadzenie Turnieju Plażówki Wilkowskiej o Puchar Sołtysa. Rozgrywki trwać będą przez kilka godzin (w zależności od liczby zgłoszonych drużyn). Będzie to nieco zmodyfikowana siatkówka plażowa, bowiem w każdej drużynie będzie czterech (a nie dwóch zawodników), przy czym ani wiek, ani płeć nie będą grały roli. Swój udział w Turnieju będzie można zgłosić w dniu imprezy od godziny 12-tej lub wcześniej drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapoznaj się z regulaminem i zasadami rejestracji.

 

  

 

Ramowy program imprezy:

 

13.00 - Rozgrywki eliminacyjne Plażówki Wilkowskiej o Puchar Sołtysa

 

14.30 - OTWARCIE PIKNIKU!!!! - gry, zabawy i dobre jedzenie (m.in.: bloki konkursów z nagrodami, dmuchane zabawki, malowanie twarzy, wata cukrowa, grochówka wilkowska, pokaz garncarstwa, pokaz taekwondo)

 

15.00 - Trójbój o Puchar ŚWIEBODY

 

16.30 - Finał Plażówki Wilkowskiej o Puchar Sołtysa

 

17.30 - Wręczenie nagród

 

18.00 – DJ PROXI

 

22.00 - Zakończenie Pikniku

 

 

 

 

 

 

 

Jeden Piknik, kilkaset osób i mnóstwo radości. Tak wygląda najkrótsze podsumowanie Pikniku na Pożegnanie Lata 2017, który w minioną sobotę (26 sierpnia) odbył się w Wilkowie. Impreza była wspólnym przedsięwzięciem Sołectwa Wilkowo i Lokalnej Organizacji Turystycznej Świeboda.

             Organizatorzy, jak co roku, przygotowali wiele atrakcji. Naturalnie wiele z nich skierowanych zostało do najmłodszych uczestników Pikniku. Dmuchany zamek, wodne kule, przejażdżki na kucyku, malowanie twarzy – to tylko część uciech które czekały na maluchy. Ponadto każde dziecko obecne na placu rekreacyjno-wypoczynkowym przy jeziorze Wilkowskim, miało możliwość uczestniczenia w wielu grach i konkursach, które trwały przez wiele godzin. W tym czasie rozdano dziesiątki nagród i setki słodkich upominków. To oczywiście sprawiło, że uśmiech z młodych twarzy nie znikał bardzo długo.

             Jednak dzieci zainteresowane były nie tylko beztroską zabawą. Zaciekawienie budził także pokaz rękodzieła, a konkretnie garncarstwa. Wielu młodszych i starszych maluchów, z pietyzmem zakładało fartuchy, aby po chwili zasiąść za kołem garncarskim. Mali rzemieślnicy z wielką uwagą wsłuchiwali się w słowa Anny Barzyk, która cierpliwie tłumaczył co trzeba zrobić, aby z kawałka gliny powstał niewielki garnek. I w zdecydowanej większości przypadków to się udawało, a dzieci z dumą biegły do swoich rodziców, aby pokazać własnoręcznie wykonane małe-wielkie dzieło.

            Jak to bywa na tego typu imprezach, wiele rzeczy działo się równolegle. Tak było i z częścią sportową imprezy, która od kilku lat jest już tradycją Pikniku. W tym roku, tak jak i w ubiegłych, właśnie za tą część odpowiedzialni byli członkowie Stowarzyszenia Świeboda, którzy postawili na sprawdzoną już formułę, czyli turniej siatkówki, nazwany Plażówką Wilkowską o Puchar Sołtysa oraz Trójbój o Puchar Świebody.

            Tym razem w Plażówce wzięły udział cztery drużyny, które rywalizowały systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów. Rozgrywane mecze wymagały sporego wysiłku fizycznego i to pomimo tego, że w każdej drużynie było aż czterech (a nie dwóch) zawodników. Mimo litrów wylanego potu, zawodnicy mieli mnóstwo radości i satysfakcji z rywalizacji, która przebiegała w prawdziwie przyjaznej atmosferze. Ostatecznie Turniej wygrała drużyna o nazwie Mała. Drugie miejsce przypadło Torpedom, trzecie ekipie o dźwięcznej nazwie Letnia Burza, a czwarte zajęły Bizony Wilkowo

            Ciekawie wyglądała rywalizacja w Trójboju o Puchar Świebody. Tutaj drużyny również liczyły po czterech zawodników, jednak konkurowano w aż trzech „dyscyplinach”. Zadaniem pierwszego uczestnika było jak najszybsze okrążenie na rowerze jeziora ścieżką pieszo-rowerową. Drugi z zawodników musiał w ekspresowym tempie przejść z kijkami (nordic walking) odcinek o niespełna kilometrowej długości. Na mecie czekało na niego dwóch ostatnich kompanów z drużyny. Ich zadanie polegało na wskoczeniu do kajaka i błyskawicznym wypłynięciu na jezioro, okrążeniu ustawionej tam bojki i powrocie do brzegu. Oczywiście zwyciężała drużyna, która jako pierwsza wykonała postawione przed nią zadania. Tutaj najlepiej „zatrybiła” współpraca zawodników Drużyny „A”. Tuż za nimi uplasowały się Grzmiące Serca. Trzecią pozycję wywalczyli Niebiescy, a czwartą Pioruny Zwycięstwa.

            Każdy z zawodników (zarówno z Plażówki Wilkowskiej jak i Trójboju), który reprezentował drużynę z pierwszej trójki, otrzymał puchar, medal oraz dyplom. Ponadto do każdej ekipy, która znalazła się na „pudle” trafił zestaw nagród rzeczowych.

            Dodatkową nagrodą były dwa rowery, które zostały rozlosowane wśród zawodników biorących udział w Plażówce oraz Trójboju.

            Oczywiście mało kto wytrzymałby cały dzień bez jedzenia. Dlatego o podniebienia, tradycyjnie już, zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które serwowały przeróżne pyszności, a przy tym nie sięgały głęboko do portfeli uczestników. Z kolei zupełnie za darmo można się było najeść pysznej grochówki, która jak co roku pojawia się podczas Pikniku.

            Ostatnie godziny imprezy wypełniła muzyka zespołu Ak-Cent.

 

            Organizacja Pikniku, poza zaangażowaniem mieszkańców Wilkowa i członków LOT Świeboda, była możliwa dzięki sponsorom, ale także Gminie Świebodzin, która finansowo wsparła organizację imprezy. Środki pozyskała również Świeboda, która z powodzeniem złożyła wniosek na dofinansowanie ze środków: Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe – Budżet Inicjatyw Obywatelskich. LIM przekazał dla Świebody 5 tys. zł.

 

 

  

 

Ciężko w to uwierzyć, ale koniec wakacji zbliża się wielkimi krokami. Aby chociaż nieco osłodzić tę nieuchronną chwilę Lokalna Organizacja Turystyczna Świeboda wspomaga Sołectwo Wilkowo w zorganizowaniu imprezy, która będzie ostatnim akordem wakacji – Piknik rodzinny na Pożegnanie Lata 2017.  Impreza odbędzie się w sobotę 26 sierpnia. Rozpoczynamy o godzinie 13-tej.

             Będzie to już kolejna odsłona imprezy, która odbędzie się na placu festynowym w Wilkowie. Przed rokiem Piknikiem witaliśmy lato, a tym razem je pożegnamy. A zapowiada się naprawdę huczna impreza, którą po prostu trzeba wpisać do swojego kalendarza!

             Co organizatorzy przygotowali tym razem? Naturalnie wiele atrakcji i to zarówno dla starszych, jaki i młodszych uczestników Pikniku. Nie zabraknie gier i zabaw dla dzieci. Wśród atrakcji znajdą się m.in. bloki konkursów z nagrodami, dmuchane zabawki, czy malowanie twarzy. Oczywiście Piknik nie może się obyć bez dobrego jedzenia. Tutaj tradycyjnie o podniebienia uczestników imprezy zadbają panie z wilkowskiego Koła Gospodyń Wiejskich.

             Oczywiście i w tym roku LOT Świeboda zadbała o to, aby ci, którzy chcieliby nieco się zmęczyć, mieli taką możliwość. Okazją będzie, tak jak i przed rokiem, udział w Trójboju o Puchar Świebody. Weźmie w nim udział maksymalnie dziesięć drużyn. Każdą z nich tworzyć będzie czterech zawodników. Cel jest jeden – dobra zabawa! Choć oczywiście nutka rywalizacji sportowej również jest wskazana.

               Zasady Trójboju są proste: przed czteroosobową drużyną postawiono trzy zadania. Pierwsze polega na objechaniu (przez jednego zawodnika z każdej drużyny) ścieżką pieszo-rowerową jeziora Wilkowskiego (około 6 km). Zadaniem drugiego członka sztafety, będzie przejście w marszu nordic walking odcinka z placu rekreacyjno – wypoczynkowego do skrzyżowania z drogą wiodącą do plaży gminnej położonej w Wilkowie → z powrotem na plac rekreacyjno-wypoczynkowy (dystans około 800 m). Trzecie zadanie, które do wypełnienia będą mieli ostatni dwaj uczestnicy Trójboju, polegać będzie na przepłynięciu kajakiem z plaży znajdującej się przy placu rekreacyjno-wypoczynkowym do bojki usytuowanej na jeziorze → po jej okrążeniu z powrotem na plażę (dystans około 400 m) 

              Zapisów można dokonywać drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefonicznie – 601 408 006 lub 503 074 085 oraz w dniu imprezy. Zapoznaj się z regulaminem i zasadami rejestracji.

            To nie koniec atrakcji związanych z wysiłkiem fizycznym, bowiem organizatorzy zaplanowali również przeprowadzenie Turnieju Plażówki Wilkowskiej o Puchar Sołtysa. Rozgrywki trwać będą przez kilka godzin (w zależności od liczby zgłoszonych drużyn). Będzie to nieco zmodyfikowana siatkówka plażowa, bowiem w każdej drużynie będzie czterech (a nie dwóch zawodników), przy czym ani wiek, ani płeć nie będą grały roli. Swój udział w Turnieju będzie można zgłosić w dniu imprezy od godziny 12-tej lub wcześniej drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapoznaj się z regulaminem i zasadami rejestracji.

 Ramowy program imprezy:

 13.00 - Rozgrywki eliminacyjne Plażówki Wilkowskiej o Puchar Sołtysa

 14.30 - OTWARCIE PIKNIKU!!!! - gry, zabawy i dobre jedzenie (m.in.: bloki konkursów z nagrodami, dmuchane zabawki, malowanie twarzy, wata cukrowa, wilkowska grochówka)

15.00 - Trójbój o Puchar ŚWIEBODY

16.30 - Finał Plażówki Wilkowskiej o Puchar Sołtysa

17.30 - Wręczenie nagród

18.00 - Występ Zespołu muzycznego AK-CENT

22.00 Zakończenie Pikniku

 

Projekt dofinansowany  ze środków Województwa Lubuskiego w ramach: LUBUSKIE INICJATYWY MŁODZIEŻOWE – BUDŻET INICJATYW OBYWATELSKICH

 

  

Quest po Świebodzinie

Początek questu: Parking przy Figurze Chrystusa Króla
Jak szukać skarbu?
Gra polega na uważnym czytaniu wskazówek zamieszczonych w queście. Twoim zadaniem będzie zbieranie po drodze ukrytych cyfr oraz wykonywanie zadań. Gdy rozwiążesz wszystkie zagadki, odnajdziesz na końcu trasy skarb.
Czas trwania: ok. 60 minut
Rodzaj Questu: samochodowo – pieszy
Opiekun Questu: Sylwia Kowalik Lichuta – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Twórcy Questu: Członkowie LOT Świeboda, przedstawiciele społeczności lokalnej.
Zrymowała: Bożena Kozak
Fotografia: Rafał Wojtkiewicz

Ulotka: front; tył
--------------------------------

Mroczne oblicze historii Świebodzina

Początek questu: Stacja PKP Świebodzin (wejście z budynku na perony)
Jak szukać skarbu?
Gra polega na uważnym czytaniu wskazówek zamieszczonych w queście. Twoim zadaniem będzie zbieranie po drodze ukrytych cyfr oraz wykonywanie zadań. Gdy rozwiążesz wszystkie zagadki, odnajdziesz na końcu trasy skarb.
Czas trwania: ok. 60 minut
Rodzaj Questu: pieszy
Opiekun Questu: Sylwia – Kowalik Lichuta – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Twórcy Questu: Członkowie LOT Świeboda, przedstawiciele społeczności lokalnej.
Fotografia: Rafał Wojtkiewicz

Ulotka: front; tył

 

 

Już niebawem do rąk mieszkańców naszego powiatu i turystów przybywających do Świebodzina, trafią ciepłe jeszcze egzemplarze drukowanej bezobsługowej gry terenowej, dzięki której możliwe będzie przemierzanie ulic miasta po to, by na końcu podróży odkryć ukryty „skarb”. Przy okazji uczestnicy zabawy dowiedzą się wielu interesujących faktów o Świebodzinie i jego historii.

 

Na początek kilka słów wyjaśnienia - questing w swym tradycyjnym rozumowaniu jest ścieżką edukacyjną wzbogaconą o zagadki. Można ją przejść samodzielnie posługując się wierszowanymi wskazówkami przygotowanymi na wydrukowanym folderze. Główną cechą tego narzędzia turystycznego, jest jego uniwersalność. Początkowo traktowany jako zabawa dla dzieci, coraz częściej staje się produktem promocyjnym, również w sferze turystyki. 

Początki questinqu w Polsce datuje się na 2007 rok – wówczas powstały pierwsze ścieżki z zagadkami, które czerpiąc  z rodzimych podchodów szybko zyskały uznanie
w kręgach ośrodków turystycznych. Teraz, dzięki zaangażowaniu członków Lokalnej Organizacji Turystycznej Świeboda, przedstawicielom lokalnej społeczności, a także finansowemu wsparciu powiatu świebodzińskiego, questing zawitał również do naszego miasta!
 

            Warto wspomnieć jak zrodził się pomysł na zrealizowanie takiego przedsięwzięcia właśnie w Świebodzinie. Otóż dwa lata temu, gdy stowarzyszenie LOT Świeboda stawiało swoje pierwsze kroki, jego członkowie mieli okazję przyjrzeć się w jaki sposób funkcjonuje ta niecodzienna forma promocji regionu podczas wizyty studyjnej w Bałtowie, który zwany jest polską stolicą questingu. Dzięki wielkiemu entuzjazmowi oraz zaangażowaniu gospodarzy, podążając śladami legend i historii, można było poczuć na własnej skórze jak smakuje questing. W drodze powrotnej członkowie stowarzyszenia wiedzieli już, że chcą stworzyć questy także w powiecie świebodzińskim. 

Początki, jak to zwykle bywa, były trudne. Do realizacji przedsięwzięcia niezbędne były środki finansowe. W pierwszej kolejności pojawiły się próby pozyskania dofinansowania z funduszy europejskich oraz z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Funduszu Inicjatyw Społecznych, a także Fundacji Kronenberga. Niestety bez echa. Dopiero na początku bieżącego roku pojawiło się światełko w tunelu - władze powiatowe uznały nasz pomysł za ciekawy i zatwierdziły złożony przez nas projekt. 

            Pod koniec czerwca w pomieszczeniach LOT Świeboda przeprowadzone zostały warsztaty Questingu pn. „Cudze chwalicie-swego nie znacie”, w których poza członkami stowarzyszenia, wzięli udział m.in. nauczyciele historii, przewodnicy oraz pasjonaci turystyki i dobrej zabawy. Opiekunem merytorycznym warsztatów była Fundacja Questingu z Bałtowa. 

W pierwszej części warsztatów do uczestników dotarła garść podstawowych informacji: dowiedzieli się czym jest quest, w jaki sposób się go tworzy oraz kto jest jego odbiorcą. Zaprezentowane zostały przykładowe realizacje, jak również omówiono zasady tworzenia własnoręcznych map i korzystania z już gotowych projektów. Uwieńczeniem tej części spotkania było ustalenie tematyki questów, nad którymi później grupa warsztatowa pracowała. 

Druga część warsztatów została przeprowadzona na terenie miasta. Zadaniem uczestników było wyznaczenie trasy, którą w dalszym etapie przemierzyli odnotowując wszystkie ciekawe elementy dostrzeżone po drodze, dokumentując je zdjęciami. Następnie zebrane informacje spisano, w wyniku czego powstały dwa questy – pieszy oraz pieszo-samochodowy. 

Kolejnym etapem, który miał miejsce kilka dni później, była wyprawa szlakiem utworzonych wcześniej questów. Cel był jeden - sprawdzenie poprawności zagadek, punktów orientacyjnych i ukrycia „skarbów”. 

Poprawki zostały uwzględnione, questy zrymowane, opatrzone graficznie i przed kilkoma dniami wydrukowane. Teraz czekają na dystrybucję i swoją oficjalną premierę. 

            Zainteresowani tematem nie muszą jednak czekać ani chwili, bowiem już teraz można pobrać, samodzielnie wydrukować questy i zacząć przygodę! 

 

Quest 1 – Quest po Świebodzinie

 

Quest 2 – Mroczne oblicze historii Świebodzina

   

 

Realizacja projektu „Cudze chwalicie-swego nie znacie” możliwa była dzięki dofinansowaniu otrzymanemu ze Starostwa Powiatowego w Świebodzinie, a także wielkiemu zaangażowaniu osób, które bezpośrednio uczestniczyły w tworzeniu questów. Wszystkim serdecznie dziękujemy!

 

 

 

Pogoda niestety nie rozpieszczała, ale pomimo tego, Piknik Rodzinny – Powitanie Lata 2016 odbył się zgodnie z planem! W drugą sobotę wakacji (2 lipca) na placu rekreacyjno-wypoczynkowym w Wilkowie bawiło się wielu mieszkańców wsi, a także gości z okolicznych miejscowości, którzy postanowili wspólnie przywitać lato!

             Sobotnia impreza rozpoczęła się tuż po godzinie 13-tej rozgrywkami eliminacyjnymi Plażówki Wilkowskiej o Puchar Sołtysa. W szranki stanęło początkowo pięć ekip, jednak padający co jakiś czas deszcz sprawił, że jedna z drużyn wycofała się z rozgrywek. Tym samym w fazie eliminacyjnej rywalizowały ostatecznie cztery drużyny: Hummel Team, Niezwyciężeni, LO Świebodzin Team oraz Czarne Bizony.

             Przed godziną 15-tą nastąpiło oficjalne otwarcie Pikniku Rodzinnego – Powitanie Lata 2016. Niestety do nazwy niekoniecznie chciała się dostosować aura, która w tym roku postanowiła nieco pomieszać szyki. Pojawiający się, momentami ulewny deszcz, przeszkadzał w nieskrępowanej zabawie. Na szczęście uczestnicy pikniku wykazywali się dużym zrozumieniem dla zapędów Matki Natury i cierpliwie oczekiwali na ustanie opadów, schowani pod namiotami przygotowanymi przez przezornych organizatorów.

             Po półgodzinnym deszczu siatkarze mogli powrócić do swoich rozgrywek. Doczekali się również ci, którzy zgłosili swój udział w Trójboju o Puchar Świebody. Ostatecznie wystartowało pięć ekip. Każdą z nich tworzyli członkowie poszczególnych rodzin, znajomi oraz przyjaciele. Co ciekawe rywalizowali ze sobą nastolatkowie, ale i ludzie w sile wieku - kobiety i mężczyźni. Cel był jeden – dobra zabawa. Choć naturalnie nutka rywalizacji również była niezbędna.

             Zadaniem pierwszego zawodnika uczestniczącego w Trójboju było okrążenie, w jak najkrótszym czasie, Jeziora Wilkowskiego (ścieżką pieszo-rowerową) na rowerze. Organizatorzy i kibice byli zaskoczeni, gdy na metę jednocześnie wpadło dwóch zawodników. Młodzieńcy „przybili piątkę” zawodnikom ze swoich drużyn, którzy rozpoczęli drugą konkurencję, czyli marsz nordic walking na dystansie niespełna kilometra. W tym czasie na linii startu oczekiwali już kolejni dwaj zawodnicy z drużyny. Oni po powrocie piechura czym prędzej pobiegli do kajaka, aby przepłynąć dystans około 800 metrów.

             Wszystkie ekipy wykonały swoje zadania bezbłędnie, choć oczywiście jednym zajęło to mniej, a innym nieco więcej czasu. Jednak pomimo to, na metę wszyscy docierali z uśmiechem na twarzy.

            Trójbój o Puchar Świebody wygrała drużyna Czarnych Bizonów, która rywalizowała także w turnieju siatkówki. Drugą pozycję wywalczyła Super Paka, a na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy drużyny o dźwięcznej nazwie Maczałki. Na czwartym miejscu uplasowali się Szybcy i Wściekli, a piątą pozycję, wykazując się niezwykłym sportowym duchem, zajęła Super Drużyna.

             W międzyczasie trwały rozgrywki w Plażówkę Wilkowską. Po grach eliminacyjnych, przyszedł czas na finały. Organizatorzy, wspólnie z zawodnikami, zadecydowali, że w walce o konkretne miejsce walczyć będą wszystkie drużyny. I tak trzecia po eliminacjach, zmierzyła się z czwartą w walce o ostatnie miejsce na podium, a pierwsza zagrała z drugą o triumf w całym turnieju. Ostatecznie tegoroczną Plażówkę Wilkowską wygrała drużyna LO Świebodzin Team, która w decydującym pojedynku pokonała miejscowych (nomen omen) Niezwyciężonych. W spotkaniu o trzecie miejsce triumfowały Czarne Bizony pokonując Hummel Team.

             Wszyscy zawodnicy, którzy zajęli miejsca na podium, otrzymali puchary oraz dyplomy, a do wszystkich uczestników powędrowały także drobne upominki. Ponadto pomiędzy zawodnikami rozlosowano dwa rowery.

             Ale sobotni piknik to nie tylko konkurencje sportowe (za które odpowiedzialni byli członkowie  Lokalnej Organizacji Turystycznej Świeboda), ale także wiele atrakcji. Oczywiście gro z nich przygotowanych zostało specjalnie dla najmłodszych. To właśnie z myślą o nich przeprowadzono wiele konkursów. Chętnych nie brakowało, tym bardziej, że  sołectwo zadbało o wiele ciekawych nagród, które przecież zawsze kuszą. 

            Chętni, a tych nie brakowało, mieli możliwość zapoznania się ze sztuką garncarstwa. Na szczęście wcale nie trzeba było stać z boku i grzecznie się przyglądać. Wręcz przeciwnie! Ciekawscy byli zachęcani do wzięcia w dłonie gliny, z której własnoręcznie „wykręcali” gliniane naczynia. Co z tego, że nie wszystkie były idealne? Nieważne! Ważne, że wykonane samodzielnie, co dawało wielką radość. Jeżeli ktoś nieco znudził się lepieniem garnków, mógł dosiąść kucyka i trochę pojeździć.

 

            Koniecznie trzeba wspomnieć o bardzo ciekawym wydarzeniu, do którego specjalnie szykowali się młodzi miłośnicy sztuk walki z Wilkowa. To właśnie oni wystąpili przed uczestnikami Pikniku w pokazie Taekwondo. Zawodnicy, którzy na co dzień trenują pod okiem trenera Neila Davidge, zgarnęli całe mnóstwo zasłużonych braw.  

             Czy dobra zabawa bez dobrego jedzenia jest możliwa? Na szczęście nikt nie musiał tego sprawdzać, bo o podniebienia uczestników imprezy zadbały panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, przygotowując całe mnóstwo pyszności, za które wcale nie trzeba było dużo płacić. Znakomicie smakowała również darmowa grochówka. 

            Oczywiście zabawa byłaby jeszcze lepsza, gdyby nie pogoda, która akurat tego dnia sprawiła organizatorom i uczestnikom niezbyt miłą niespodziankę. Jednak pomimo to, zarówno sołtys Edward Cichański, cała Rada Sołecka, Lokalna Organizacja Turystyczna Świeboda i wszyscy, którzy zaangażowali się w przygotowanie Pikniku (w tym wolontariusze z Ośrodka dla Osób Uzależnionych w Nowym Dworku), mogą mieć poczucie, że wycisnęli z niej „maxa”.

             Dziękujemy wszystkim razem i każdemu z osobna, za pomoc w organizacji Pikniku Rodzinnego – Powitanie Lata 2016. Ale przede wszystkim dziękujemy uczestnikom imprezy, którzy pomimo nienajlepszej aury pojawili się na placu przy jeziorze Wilkowskim, aby dobrze się bawić. Dziękujemy raz jeszcze! Do zobaczenia za rok!!

 

Sponsorzy tegorocznego Pikniku: Martinez, Taxa, Sklep Aleksandra, Sklep Sportowy Sport, Serwice- Automatyka Przemysłowa, Mrówka, Vac Max Wilkowo, Hurtownia Omega, Sprick Rowery, MHS Wilkowo, Sklep Spożywczo – Przemysłowy Alex Wilkowo, Piekarnia Wilkowo, Expert R. Kaczkowski Wilkowo, KGW Wilkowo, Gmina Świebodzin.

 

Zobacz zdjęcia z Pikniku

 

 

Przed rokiem Wilkowo piknikiem żegnało lato. Tym razem je powita. Piknik Rodzinny – Powitanie Lata 2016 już w drugą sobotę wakacji, czyli 2 lipca! Przez kilka godzin plac rekreacyjno-wypoczynkowy położony nad brzegiem jeziora, będzie tętnił życiem. Każdy mieszkaniec naszej gminy, może się czuć zaproszony przez LOT Świeboda oraz Radę Sołecką i Sołtysa Wilkowa!

 

Podobnie jak przed rokiem impreza rozpocznie się o godzinie 13-tej rozgrywkami eliminacyjnymi Plażówki Wilkowskiej o Puchar Sołtysa (zapisy w dniu imprezy od 12-tej oraz drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ). Będzie to nieco zmodyfikowana siatkówka plażowa, bowiem w każdej drużynie będzie czterech, a nie dwóch zawodników, przy czym ani wiek, ani płeć nie będą grały roli.

            Ci, których wysiłek fizyczny niekoniecznie interesuje, powinni stawić się na placu rekreacyjno–wypoczynkowym nad jeziorem Wilkowskim (dojazd od kościoła) o 14.30. Właśnie wtedy nastąpi oficjalne otwarcie Pikniku, a tym samym wystartują atrakcje dla wszystkich: gry i zabawy (nie tylko dla najmłodszych), bloki konkursów z nagrodami, malowanie twarzy, wata cukrowa, grochówka sołtysa. Zaplanowano ponadto zapowiadający się niezwykle ciekawie pokaz sztuk walki w wykonaniu grupy Taekwondo Wilkowo. Oprócz tego będzie można zobaczyć w jaki sposób powstają gliniane garnki, a najmłodsi będą hasać w kulach wodnych. Będzie można wykazać się również pomysłowością przy robieniu śmiesznych zdjęć w fotobudce. Dodatkowo chętni będę mieli okazję pojeździć konno.

              Wielkim wydarzeniem, i jednocześnie atrakcją, będzie Trójbój o Puchar Świebody, który wystartuje o godzinie 15-tej. Weźmie w niej udział maksymalnie dziesięć drużyn. Każdą z nich tworzyć będzie czterech zawodników. Cel jest jeden – dobra zabawa! A rywalizacja sportowa? Ona oczywiście jest równie ważna, jednak ma ona być „pretekstem” do znakomitej rozrywki.

              Zasady sztafety są proste: przed czteroosobową drużyną postawiono trzy zadania. Pierwsze polega na objechaniu (przez jednego zawodnika z każdej drużyny) ścieżką pieszo-rowerową jeziora Wilkowskiego (około 6 km). Zadaniem drugiego członka sztafety, będzie przejście w marszu nordic walking odcinka z placu rekreacyjno – wypoczynkowego do skrzyżowania z drogą wiodącą do plaży gminnej położonej w Wilkowie → z powrotem na plac rekreacyjno-wypoczynkowy (dystans około 800 m). Trzecie zadanie, które do wypełnienia będą mieli ostatni dwaj członkowie Trójboju, polegać będzie na przepłynięciu kajakiem z plaży znajdującej się przy placu rekreacyjno-wypoczynkowym do bojki usytuowanej na jeziorze → po jej okrążeniu z powrotem na plażę (dystans około 400 m) 

              Zapisów można dokonywać drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefonicznie – 601 408 006 lub 503 074 085 oraz w dniu imprezy. Zapoznaj się z regulaminem i zasadami rejestracji.

              Ale to nie koniec atrakcji związanych z wysiłkiem fizycznym, bowiem organizatorzy zaplanowali również przeprowadzenie, wspomnianego wcześniej, Turnieju Plażówki Wilkowskiej o Puchar Sołtysa. Rozgrywki trwać będą przez kilka godzin (w zależności od liczby zgłoszonych drużyn), a finałowe pojedynki rozpoczną się o godzinie 16.30 - zapoznaj się z regulaminem.

              O godzinie 18-tej nastąpi wręczenie nagród  dla uczestników Trójboju i Plażówki Wilkowskiej. Godzinę później rozpocznie się zabawa taneczna z zespołem Papa Band. Piknik zakończy się o godzinie 22-giej.

               W imieniu wszystkich członków LOT Świeboda oraz Rady Sołeckiej Wilkowa zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnej zabawy! Widzimy się w sobotę 2 lipca w Wilkowie!

 

 Zobacz plakat

 

W sobotę 22 sierpnia na placu rekreacyjno-wypoczynkowym w Wilkowie odbył się Piknik Rodzinny na Pożegnanie Lata współorganizowany przez LOT Świeboda. Na placu festynowym pojawiły się setki mieszkańców Gminy Świebodzin.

            Była to już druga taka impreza w podświebodzińskiej miejscowości, którą wspólnie zorganizował sołtys, Rada Sołecka Wilkowa oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Świeboda. W ubiegłym roku piknikiem witano wakacje, a tym razem je żegnano.

            Zabawa, przy znakomitej pogodzie, rozpoczęła się po godzinie 13-tej rozgrywkami Plażówki Wilkowskiej o Puchar Sołtysa, czyli nieco zmodyfikowanej siatkówki plażowej. Tutaj, w każdej z czterech drużyn, które zgłosiły się do turnieju, grało po czterech zawodników.

            Przed 15-tą nastąpiło oficjalne otwarcie pikniku, a tym samym ruszyły wszystkie atrakcje, które, co oczywiste, zostały ukierunkowane głównie na dzieci. Były więc wielkie dmuchańce, dzięki którym każde obecne na pikniku dziecko mogło pohasać do woli. Przez kilka godzin tłumy najmłodszych nie opuszczały placu - ale jak tu odejść, gdy co rusz ogłaszano kolejne konkursy i zabawy, w których do wygrania było mnóstwo ciekawych nagród. Dodatkowo bez problemu można było poczuć smak waty cukrowej, czy zjeść kawałek ciasta. Oczywiście można było również „wrzucić na ruszt” coś konkretniejszego, jak chociażby grochówkę, czy jedno z przepysznych dań przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Amatorzy pieczonych na ognisku kiełbasek również nie mieli powodów do narzekania.

            Jeżeli ktoś miał ochotę spalić nadmiar kalorii, mógł wziąć udział w zorganizowanej przez LOT Świeboda (który był odpowiedzialny za sportową część imprezy) sztafecie kajakowej. Wystartowało w niej sześć czteroosobowych zespołów. Zadaniem pierwszych dwóch członków każdej z ekip, było przepłynięcie kajakiem z placu rekreacyjno-wypoczynkowego na dziką plażę położoną na drugim brzegu jeziora. Tam czekali na nich zmiennicy, którzy zastąpili w kajakach swoich partnerów, po czym jak najszybciej wrócili na plac festynowy. Rywalizacja i chęć zwycięstwa była ogromna, jednak na szczęście uczestnicy mieli świadomość, że najważniejsza była dobra zabawa.

Koniecznie trzeba wspomnieć, że tak dużej liczby kajaków, które jednocześnie pojawiły się na wodach jeziora Wilkowskiego, dawno nie widziano. Ogromna w tym zasługa członka Świebody, Ewy Skonieczek (firma Martinez z Lubrzy), która na czas imprezy użyczyła dziesięciu kajaków.

            Uczestnicy obydwu zmagań sportowych, zostali nagrodzeni za swój wysiłek i zaangażowanie. Członkowie najlepszych trzech drużyny z każdej konkurencji, otrzymali specjalnie przygotowane na tą okazję puchary, medale i dyplomy ufundowane przez LOT Świeboda oraz Radę Sołecką.

            Ponadto wśród wszystkich uczestników Plażówki Wilkowskiej oraz Sztafety Kajakowej rozlosowano dwa rowery, które ufundowała świebodzińska firma Sprick Rowery.

            Tegoroczny piknik, który chyba już na stałe wpisze się do kalendarza imprez Wilkowa, zakończyła zabawa taneczna przy dźwiękach zespołu Twisted.

            Warto wspomnieć, że w trakcie pikniku ogłoszono konkurs plastyczny dla dzieci, przed którymi postawiono jedno zadanie – wymyślenie znaku graficznego (logotypu), najlepiej obrazującego Wilkowo. Powstało sporo ciekawych prac i całkiem możliwe, że jedna z nich posłuży do utworzenia loga miejscowości.

 

Imprezę wsparli: Martinez, PSB Mrówka, Omega, Vac Max, Serwice, Taxa, Sprick Rowery, Sklep Aleksandra, Sklep Alex, Piekarnia Wilkowo, KGW Wilkowo, Expert R. Kaczkowski oraz Gmina Świebodzin.

 W sobotę, 22 sierpnia w Wilkowie, odbędzie się Piknik Rodzinny – Pożegnanie Lata 2015. W programie kilkugodzinnej imprezy przewidziano wiele atrakcji. Każdy mieszkaniec naszej gminy, może się czuć zaproszony przez LOT Świeboda oraz Radę Sołecką i Sołtysa Wilkowa!

             Impreza rozpocznie się o godzinie 13-tej rozgrywkami eliminacyjnymi Plażówki Wilkowskiej o Puchar Sołtysa (zapisy w dniu imprezy od 12-tej oraz drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ). Będzie to nieco zmodyfikowana siatkówka plażowa, bowiem w każdej drużynie będzie czterech, a nie dwóch zawodników, przy czym ani wiek, ani płeć nie będą grały roli.

             Ci, których wysiłek fizyczny niekoniecznie interesuje, powinni stawić się na placu rekreacyjno–wypoczynkowym nad jeziorem Wilkowskim (dojazd od kościoła) o 14.30. Właśnie wtedy nastąpi oficjalne otwarcie Pikniku, a tym samym wystartują atrakcje dla wszystkich: gry i zabawy (nie tylko dla najmłodszych), bloki konkursów z nagrodami, malowanie twarzy, wata cukrowa, grochówka sołtysa. Nie obejdzie się naturalnie bez pieczenia kiełbasek i ziemniaków.

             Wielkim wydarzeniem, i jednocześnie atrakcją, będzie Sztafeta Pokoleń o Puchar Świebody, która wystartuje o godzinie 15-tej. Weźmie w niej udział maksymalnie dziesięć drużyn. Każdą z nich tworzyć będzie czterech zawodników spokrewnionych ze sobą: mąż, żona, siostra, brat, syn, córka, matka, ojciec, babcia, dziadek itd. Możliwy jest również udział osób zaprzyjaźnionych z daną rodziną. Tutaj organizatorzy nie będą zbyt rygorystyczni :). Cel jest jeden – dobra zabawa! A rywalizacja sportowa? Ona oczywiście jest równie ważna, jednak ma ona być „pretekstem” do znakomitej rozrywki.

             Zasady sztafety są proste: przed czteroosobową drużyną postawiono trzy zadania. Pierwsze polega na objechaniu (przez jednego zawodnika z każdej drużyny) ścieżką pieszo-rowerową jeziora Wilkowskiego (około 6 km). Zadaniem drugiego członka sztafety, będzie przejście w marszu nordic walking odcinka z placu rekreacyjno – wypoczynkowego na plażę gminną w Wilkowie (około 800 metrów). Trzecie zadanie, które do wypełnienia będą mieli ostatni dwaj członkowie sztafety, polegać będzie na przepłynięciu kajakiem z plaży gminnej do placu rekreacyjno – wypoczynkowego (około 400 metrów). Zwycięży drużyna, której ostatni zawodnicy, dotrą na metę jako pierwsi.

             Zapisów można dokonywać drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,telefonicznie – 601 408 006 lub w dniu imprezy. Zapoznaj się z regulaminem i zasadami rejestracji.

             Ale to nie koniec atrakcji związanych z wysiłkiem fizycznym, bowiem organizatorzy zaplanowali również przeprowadzenie, wspomnianego wcześniej, Turnieju Plażówki Wilkowskiej o Puchar Sołtysa. Rozgrywki trwać będą przez kilka godzin (w zależności od liczby zgłoszonych drużyn), a finałowe pojedynki rozpoczną się o godzinie 16.30. Zgłoś swoją drużynę oraz zapoznaj się z regulaminem.

             O godzinie 18-tej nastąpi wręczenie nagród  dla uczestników Sztafety Pokoleń i Plażówki Wilkowskiej. Godzinę później rozpocznie się zabawa taneczna z zespołem Twisted. Piknik zakończy się o godzinie 22-giej.

 
             W imieniu wszystkich członków LOT Świeboda oraz Rady Sołeckiej Wilkowa zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnej zabawy! Widzimy się w sobotę 22 sierpnia w Wilkowie!

 

 W ostatnich miesiącach członkowie Lokalnej Organizacji Turystycznej Świeboda nie marnowali czasu. Wzięli udział w targach, przygotowywali wnioski o dofinansowanie projektów, a także … sprzątali rzekę.

             W drugiej połowie maja uczestniczyliśmy w Targach Aktywności Społecznej w Zielonej Górze, organizowanych przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej subregionu zielonogórskiego. W Targach uczestniczyły m.in. organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne, spółki non profit oraz centra integracji. Impreza była świętem podmiotów ekonomii społecznej naszego subregionu, okazją do promowania działań społecznych i społeczno-biznesowych, ale też działań zachęcających mieszkańców do zaangażowania się w lokalne inicjatywny. Stoisko przygotowane przez członków naszego stowarzyszenia budziło spore zainteresowanie, m.in. dzięki niecodziennemu wystrojowi, które przygotowała firma AdventureQuad.

             Nie siedzieliśmy jednak bez przerwy za przysłowiowym biurkiem - działaliśmy również w terenie. Świetnym, a jednocześnie, jak się okazało, bardzo pożytecznym pomysłem, zaproponowanym przez jednego z członków Świebody, było sprzątanie rzeki Paklicy, a konkretnie jej dwóch, najbardziej zanieczyszczonych odcinków, płynących przez teren gmin Świebodzin i Międzyrzecz.

             Na pierwsze spotkanie ze śmieciami, zanieczyszczającymi Paklicę, wybraliśmy się pod koniec maja. Przepłynęliśmy wówczas około trzykilometrowy odcinek od Jordanowa do Szumiącej. Ilość śmieci, jaką zebraliśmy zaskoczyła nas samych – blisko 30 wielkich worków, w których znajdowały się odpady wszelkiej maści: szklane i plastikowe butelki (niektóre z tajemniczą zawartością), dezodoranty w bogatym wyborze, piany rozprężne w różnych formach, styropian, żarówki, folie, fragmenty tapicerowanych mebli, filtr powietrza, metalowa beczka, czy plastikowe pojemniki różnego zastosowania. Prawdziwym „hitem” była… opona od ciągnika. Jej również nie zostawiliśmy.

             Kolejne sprzątanie, tym razem niespełna dwukilometrowego odcinka w okolicach miejscowości Szumiąca, przeprowadziliśmy na początku czerwca. Odcinek do sprzątania krótszy, jednak śmieci wcale nie mniej…

             Koniecznie trzeba wspomnieć, że w sprzątaniu pomagali nam ludzie, dla których patrzenie na zanieczyszczoną rzekę, nie jest obojętne. W trakcie pierwszej wyprawy, byli to strażacy ochotnicy z Jordanowa, których zwerbował szef OSP Jordanowo Zdzisław Misiak. W trakcie kolejnej eskapady, sprzątaliśmy wspólnie z kilkoma mieszkańcami Szumiącej (dziękujemy za pomoc Pani sołtys Lidii Golwiej). Podziękowania należą się również właścicielce lubrzańskiego Martineza, Ewie Skonieczek, za udostępnienie kajaków – bez nich nie bylibyśmy w stanie nic zdziałać.

 

Nasze zaangażowanie zauważyła również świebodzińska telewizja HTŚ

 

             W czerwcu spotkaliśmy się z przedstawicielką Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z Międzyrzecza, która specjalizuje się m.in. w wytyczaniu, znakowaniu i odrestaurowywaniu szlaków. W kręgu naszego zainteresowania jest głównie (choć nie tylko) zielony szlak, który funkcjonował przez dziesięciolecia. Wiedzie on od Świebodzina, poprzez okolice jeziora Niesłysz, Łagów aż do Paradyża. W sumie to około 60 kilometrów przygód we wspaniałych miejscach, z istnienia których często nie zdajemy sobie nawet sprawy. Chcemy, aby zielony szlak ponownie zagościł w świadomości mieszkańców naszego terenu, a także odwiedzających go turystów. Będziemy czynić starania, aby szlak odrestaurować, a w razie konieczności nieco zmienić jego przebieg.

  

Czym ponadto zajmowaliśmy się na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy?

 -  Przygotowanie wniosków do Urzędu Marszałkowskiego: „Wydanie przewodnika turystycznego Weekend ze Świebodą” oraz „Turystyczno – Krajoznawcze warsztaty wielopokoleniowe”

- Wizyta studyjna na mazurach – w celu przyjrzenia się funkcjonowaniu Mazurskiego Klastra Turystycznego

- Wizyta studyjna w Bałtowie– w celu przyjrzenia się funkcjonowaniu Stowarzyszeniu BAŁT

- Aktywne uczestnictwo w Festynie rodzinnym w Wilkowie oraz nawiązanie współpracy z lokalną społecznością

- Festyn rodzinny pod figurą Chrystusa – aktywne uczestnictwo oraz opracowanie ankiet, których celem było zbadanie opinii społeczności lokalnej na temat koncepcji wytyczenia/rozbudowy szlaków pieszo – rowerowych na terenie Powiatu Świebodzińskiego

- Aktywne uczestnictwo w imprezie „Świebodzińska 10”

- Wsparcie merytoryczne przy organizacji Gry Miejskiej „Z Sikorskim przez Świebodzin”

- Realizacja projektu w ramach pozyskanych środków ze Związku  Lubuskich Organizacji Pozarządowych „Trampolina” na budowę strony internetowej www.swiebodzin.turystyka.pl

- Złożony projekt na warsztaty questingu do konkursu: Równać szanse 2014

- Złożony projekt do Fundacji im. Stefana Batorego Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego - „Cudze chwalicie – swego nie znacie” warsztaty questingu dla młodzieży w Powiecie Świebodzińskim”

- Fundacja Banku Zachodniego WBK – „Cudze chwalicie – swego nie znacie” warsztaty questingu dla młodzieży w Powiecie Świebodzińskim

- Ponadto członkowie Stowarzyszenia prowadzili dyskusje na temat ścieżek rowerowych –które  wywołały zainteresowanie władz lokalnych  – co doprowadziło do zapisania tej tematyki w dokumentach strategicznych

 

Atrakcje
turystyczne

Wiele pięknych miejsc,
wspaniałych
architektonicznych zabytków,
szlaki turystyczne i wiele
więcej, Poznaj wszystko,
zachwyć się... więcej »